| Summer4Party a întrebat:

Am reușit sa i.au carnetul de șofer si acum as vrea sa îmi iau o mașină si nu ma prea pricep. As vrea sa îmi recomandati voi o "prima mașină" care sa consume puțin sa fie confortabila si spatioasa, daca se poate pana in prețul de 3000 maxim 3500 de euro. Si daca se poate si un link ar fi perfect.
Mersi si funda

Răspuns Câştigător
| MariusF23 a răspuns:

Gasesti logane calumea, chiar si cu facelift in banii astia. Personal, zic ca e cea mai buna masina (si mai noua decat cazanele aduse de la nemti, pe de alta parte) pentru un incepator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MariusF23):

Subscriu.
Logan 1 facelift e mai confortabil decat un Golf 4, iar un motor 1.2 sau 1.4 e perfect pentru un incepator.
Nu mai zic, ca e spatioasa dar usor de parcat, ieftina de reparat in caz de un poc...

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Salut, din ce ai spus tu, cred ca ar fi o masina potrivita pentru tine o Bora 1.9, ca aceasta http://olx.ro/......47aio.html
E destul de fiabila, consumul e decent, si totusi ai si ceva spatiu.
O alta varianta ar fi un Passat 3BG
http://olx.ro/oferta/vand-passat-19-tdi-ID47f8O.html#db7b1e3187 sau daca vrei sa fie sedan http://olx.ro/oferta/volkswagen-passat-pd-tdi-1999-ID47eLV.html#db7b1e3187
Nu uita sa iei in calcul costurile inmatriculari (daca e cazul) si eventualele schimburi (distributia).

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Si de ce crezi tu ca i s ar potrivi niste cazane de masini, vechi de 16 ani si cu peste 250k km?

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Fiecare cu preferintele lui, eu asta recomand...
De ce? Am avut ocazia sa merg cu un Logan cu 35k km, doamne fereste ce instabil e in curbe, daca ai tras putin mai tare de volan in caz ca trebuie sa eviti un accident... te-ai dus, un amic de-al meu are Logan de cand e nou, a schimbat de 3 ori discurile de frana, atat timp cat eu la un Opel de 16 ani, am schimbat o singura data placutele.
Ce sa mai spui ca Loganurile nici nu au prea auzit de esp si airbaguri...
Nu vreau sa te simti jignit sau chestii, dar pur si simplu, oricand m-ai intreba ce as alege intre un Logan din anul curent si un Golf 4, as alege Golful 4.
Sa nu uitam ca Loganurile de cativa ani vechime sunt la preturile unui Golf/Bora, daca e cum ar fi tu fii sigur ca nu mai erau la fel de ieftine.
E diferenta de calitate de la cel la pamant intre ele.
Sa nu mai spui ca am ocazia sa vad zilnic cand ies din bloc o ruginitura de Logan de prin 2006 care are rugina si in mijlocul portierelor...

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Am inteles ca tusesti daca urci in Logan, dar nu a zis nimeni nimic de Logan, desi pentru el e cea mai buna varianta. La 3500 euro gasesti masini sunt 180k km nu cazane din alea de passat

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Crede-ma, sunt masini la peste 400k km care se conduc mai bine din toate punctele de vedere decat un Logan, dar totusi masini intretinute, cu schimburile/distributia la zi, nu masini care au fost rulate doar in Romania...
Ce e drept daca sunt peste 180k km e un risc, mereu exista un risc, dar asta e adevarul, poti sa ai norocul si sa dai de o masina buna si la 350k km asa cum poti avea ghinionul sa tise strice motorul la una de 150k km...
Ce e drept ar putea fi si Loganul o solutie pentru el, dar depinde...

| CaLyStuu a răspuns:

Sau cu banii astia, daca iti place retromobil, si vrei sa iesi in evidenta, cumpara-ti o Dacia 1300, si reconditioneaza-l, poate un tuning mic nu strica. ( la tuning ma refer la : https://www.youtube.com/watch?v=8_JyRWmnITg )

Bafta!