| ALEXANDRU12102 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare.
De ce sunt asa prost?
Am un Hyundai Elantra 2013 GLS, 1.6 16V 132cp, cutie manuala 6 trepte +R.
M am gandit eu sa plec putin mai tare, cu viteza 1, am schimbat a 2 a in 5000rpm,
am accelerat o in a 2 a tot pana la 5000 rpm, si cand sa bag a 3 a, n am impins destul schimbatorul, nu vreau sa va imaginati cum s-a auzit, am zis ca am rupt cutia.
In acel timp am calcat ambreiajul, am scos o pe liber, si iar n am impins bine in a 3 a, fiind a 2 a oara in mai putin de 3 secunde.
Acum a aparut o problema, cand merg normal, bag din a 2 a in a 3 a, se aude acel carait incet, si se simte putin in schimbator, dar intra bine in viteza, n am problema, merge perfect.
Intrebarea e, ce poate fi?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ALEXANDRU12102 a întrebat: Salut, am si eu o intrebare.
De ce sunt asa prost?"

sincer, spune-ne tu

| AdrianFoanga a răspuns:

Nu tu esti prost ci faptul ca ambreiajul are o portiune a cursei cand desi l-ai apasat acesta nu decupleaza decat daca-l apesi cum e normal pana la fund. De ce te duci pana la 5000 de ture?

| ALEXANDRU12102 explică (pentru AdrianFoanga):

Am facut de multe ori treaba asta, chiar si in 6000rpm.
Ideea e ca am fost eu smecher cu ghilimele, si imi era lene sa bag in viteza corect, am impins schimbatorul la șto.
Ideea e ca dupa cateva ore am lasat o pe liber, am accelerat o pana in 9000 si am bagat a 3 a cu ambreiajul ff putin decuplat, de nervi.
Am zis ca daca fac o treaba sa o fac pana la capat.
Si in loc sa o stric de tot, am reparat o aparentlaughing)
Nu se mai aude nimic cand bag a 3 a