| Raulito_Raul_1995 a întrebat:

la o masina pentru a o inmatricula nu am C02 pe cartea de identificare a vehiculului pentru ca ea a fost cumparata din tara si nu a fost scris Co2 la masina pe carte si acuma as dori sa o inmatriculez si nu stiu cat ar costa taxa, Tin sa mentionez ca masina e Skoda Octavia din 2006 motor 1.9 TDI consum de 4 % euro 3 scrie in cartea de identificare dar alti zic ca e E4. si nu stiu cat ar fi taxa de poluare la ea. sau unde as putea sa merg cu ea sa aflu cat Co2 are...! astept niste pareri

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Emisiile poluante, pentru o masina folosita, se stabilesc de catre RAR, cu ocazia ITP si acestea sunt luate in calcul pentru stabilirea timbrului de mediu. Mergi la o unitate RAR.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca fapt divers, am masina inmatriculata in 2008 in tara, la care nu scrie nici norma de poluare, si totusi s-a calculat si platit taxa.
Cauta un numar de informatii de la inmatriculari, sa afli ce e de facut pentru calcularea timbrului de mediu.
Poate un drum la trezorerie (ANAF) te-ai putea lamuri, dar nu sunt sigur.

| Raulito_Raul_1995 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok o sa incerc sa vad. sper sa nu depaseasca 700 800 de euro inmatricularea.