| sorin1994 a întrebat:

SAlut am si eu o intrebare? va rog frumos daca puteti sa ma ajutati am si eu un vw golf 4 variant TDI din 2001 si am o mare problema cu el atuncea cand este de la 0 grade la vale mai ales iarna imi porneste foarte greu si am facut tot ce e posibil am fost cu ia si la tester nu ii gaseste nimic i-am schimbat bateria am cumparat una noua si de geaba bujjile la fel noi pompa tandem la fel am schimbat-o si pe ia si problema e ca dupa ce a pornit merge foarte bine trage bine si am fost cu ia si la reprezentanta va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturii va multumec frumos si scuzati-ma motoru este AJM de 116 cp. multumesc frumos

9 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Este motor diesel, normal că ai probleme cu pornirea iarna, toți au.
Pune contactul, lasă-l pus câteva minute ca să-și facă bujiile treaba, apoi mai fă încă o dată același lucru.
Ar trebui să pornească mai ușor.

| sorin1994 explică (pentru 0rlando):

Da am incercat si aceasta varianta dar degeaba cum se lasa frugu porneste foarte greu intr-o dimineata am dat la automat pana am terminat bateria dar cand afara este cald porneste foarte bine

| 0rlando a răspuns (pentru sorin1994):

Când dai la automat, motorul se învârte cu putere, sau foarte greu, abia face o tură pe secundă?

| sorin1994 explică (pentru 0rlando):

Se invarte foarte repede adica normal si ccand porneste se balbaie parca ar porni in 3 pistoane daca stii cum pornea arourile mai demult

| 0rlando a răspuns (pentru sorin1994):

Destul de ciudat să continue să facă așa cu baterie, pompă și bujii noi.
Mă gândesc să nu fie uleiul de vină, dacă este prea gros, iarna se face de consistența marmeladei și îngreunează serios pornirea.
Dacă nu ai schimbat uleiul recent, ai putea încerca să pui un ulei mai subțire.

| MrSoapte a răspuns:

Sa nu ai pb cu electromotorul

| EddiWeed a răspuns:

"mesterii" la care ai fost tu cu masina, ce ti'au zis..care ar fi cauzele de iti porneste greu?

| vulturul21 a răspuns:

Pornirea este influentata de punerea la punct a injectiei si distributie
sper ca te-am ajutat

| sorin1994 explică:

Dar unde trebuie dat cu sprayu?