| TheoCN87 a întrebat:

Intr-o Intersecție dirijata autovehiculul A întâlneste Stop iar cel care vine din Stanga "cedeaza trecerea" cine are prioritate? Stop vs Cedeaza

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Mai pe scurt, daca tu ai "cedeaza trecerea" si cel care vine in intersectie pe drumul din dreapta ta are "Stop", el are prioritate.
Ala are stop nu pentru ca are un rang de prioritate inferior al drumului ci pentru ca nu are vizibilitate la patrunderea in intersectie si pentru siguranta trebuie sa opreasca.
Daca e o intersectie clasica in cruce cu doua strazi cu acelasi grad de prioritate niciodata nu vor avea unii cedeaza trecerea si unii stop. Atfel de cazuri intervin doar cand drumul cu prioritate isi schimba directia si cei cu semne de cedeaza trecerea si stop se intersecteaza cu el, cum vezi in pozele alea.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cei aia intersectie dirijata? Adica e un politist acolo sau ce anume, semafoare sau ce? Daca e politie, sau semafor respecti ce spune politia sau semaforu. Daca is doar semnele Primu trece cel care are cedeaza trecerea.Alantu are stop daca stii cei ala.Stop inseamna sa opresti obligatoriu sa lasi pe altii sa treaca, altii care au alt semn decat stop.Stop opresti obligatoriu. Cedeaza trecere nu trebuie sa opresti, din mers te asiguri si treci daca nu vine un alt vehicul care nu are nici o interdictie de circulatie.Tu vezi semnu aluilant stop deci stii ca ala trebuie sa stea acolo, deci treci.

| Holiday a răspuns:

Sunt indicatoare de acelasi grad, deci se aplica prioritatea de dreapta.

| relian a răspuns (pentru Holiday):

laughing asa stii tu sau ti-a zis careva? Ce logica mai ai mai dat pe spate sincer.Stop inseamna ca trebuie obligatoriu sa te opresti, de aia ii si spune stop. Cedeaza trecerea nu esti obligat sa opresti, doar te asiguri daca vine cineva, asta din mers si daca nu vine treci, doar daca vine o alta masina trebuie sa opresti daca este prea aproape ca sa poti trece.Deci care regula de dreapta se aplica? Ala care are stop ala trebuie sa stea, tu care ai cedeaza vezi semnul lui adica cai stop deci treci tu daca nu vine alta masina din alt sens care nu are restrictii de nici un fel.Is doua chestii clare, diferite, cum le vezi tu identice nu stiu.ERu identice daca erau amindoua stop, ajungeau amindoua cam in acelasi timp acolo, atunci era pripritate de ce se da de dreapta de primul venit bla bla.

| TheoCN87 explică (pentru Holiday):

Eu stiam răspunsul la intrebare, dar am vrut sa vad cati o sa sara ca Stop-ul e inferior la "cedeaza trecerea " deci stop si cedeaza reprezintă caz de egalitate si se da prioritate de dreapta. stop-ul e pus pentru ca nu exista vizibiliate ca sa poti sa pătrunzi in Intersecție si cedeaza permite intrarea fara sa opresti. La asfel de cazuri ala cu Stop are obligația sa oprească masina de tot si sa isi continuie deplasarea fara a da prioritate aluia cu cedeaza. Ala e obligat sa ii dea prioritate si la nevoie sa opreasca. Multi stiu gresit asta, deci nu mai săriți ca Stopul e inferior. http://mobile.hotnews.ro/stire/21421562

| Holiday a răspuns (pentru relian):

Mai pe scurt, daca tu ai "cedeaza trecerea" si cel care vine in intersectie pe drumul din dreapta ta are "Stop", el are prioritate.
Ala are stop nu pentru ca are un rang de prioritate inferior al drumului ci pentru ca nu are vizibilitate la patrunderea in intersectie si pentru siguranta trebuie sa opreasca.
Daca e o intersectie clasica in cruce cu doua strazi cu acelasi grad de prioritate niciodata nu vor avea unii cedeaza trecerea si unii stop. Atfel de cazuri intervin doar cand drumul cu prioritate isi schimba directia si cei cu semne de cedeaza trecerea si stop se intersecteaza cu el, cum vezi in pozele alea.