| deka1994 a întrebat:

Salut, am si eu un scuter Garelli 50cc, mi l-a dat un mos care la tinut 2 ani pe loc, are doar 2000km, am incercat sa-l pornesc da nu vrea deloc, am scos bujia(face scanteie) si in gaura de la bujie cu o seringa am pus un pic de benzina, a pornit dar s-a stins imediat(doar cat a ars benzina aia), stiti cumva care ar fi problema? Nu da niciun semn de viata, iar bujia dupa ce a pornit am scos-o si era uda si putin spre negru, multumesc (nu ma prea pricep la scutere, asta ar fi primul)

Răspuns Câştigător
| garceaneb1 a răspuns:

Dai incontinuare la pedala daca bujia nu era uda cand ai scos-o nu are benzina, daca are soc tragei socu ( soc = da mai mult benzina ) continuna sa dai la pedal si o sa porneasca daca zici ca da scanteie la bujie si ai incercat sa pui benzina acolo si a pornit putin, nu are binzina, curata carboratoru verifica jugleru daca e infundat, daca e infundat nu da benzina e un fel de surub ori in fundul carboratorului ori pe laterala e un surub cu o gaura in cap care lasa sa treaca benzina e pe laterala si e foarte mica gaurica happy bafta

| deka1994 explică (pentru garceaneb1):

Am facut cum ai spus tu, am scos surubu ala si i-am dat la pedala, cu o seringa am pus putina benzina acolo si o luat-o imediat, mersi mult big grin, mai niste intrebari daca vrei sa-mi raspunzi, trebuie sa-i schimb uleiu? daca o stat mult timp, e un 4T si are ulei in bidonas, da oare mai ii bun? si imi scoate mult fum alb, de la ce o fi?

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Ai pus benzina prea multa acolo.scoti bujia o arzi un pic pe aragaz.o pui cand e un pic calduta si incerci la pedala. daca n-o ia verifica de ce nu vine benzina.vezi daca are benzina in borcanasu ala mic-filtru, coboara benzina din rezervor prin furtun. daca nu verifica furtunele. poate are gunoaie ceva, chiar si in rezervor daca a stat atat nepornit. daca toate sunt ok, poate fi defect vacuumul.mai trebuie curatat carburatorul, este un spray care-l curata dupa ce-l desfaci, evident.