| SkivoRo000 a întrebat:

Salut. Am un golf4 1.9. Azi dimineata mi-a aparut in bord cu mesajul stop martorul " engine cooling system". Cand m-am uitat la apa nu mai era deloc si am vazut ca picura jos. Care este problema ce trebuie de facut?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai radiatorul probabil fisurat sau se pierde antigelul prin alta parte, poate fi fisurat chiar borcanasul cu antigel.
Daca nu te pricepi mergi la un service, dar nu merge mult cu masina fara antigel orice ar fi.
Te-ai uitat sub ea, nu este balta sau urme de antigel ramase jos ca l-ai pierdut?
De acas nu rezolvi, mergi la service iti schimbi radiatorul, pui antigel nou +apa demineralizata in proportie de 1:1 si gata treaba e ca noua!

| SkivoRo000 explică (pentru Simpatic):

Pai asta zic, picura jos de la vasul de expansiune, lichidul ala..si jos se face balta...

| Simpatic a răspuns (pentru SkivoRo000):

Pai daca picura doar din vasul de expasiune atunci e mai bine, dar nu inteleg de ce ca doar nu a primit vreun soc si s-a defectat cred.
Iar de supra plin nu prea ma gandesc, deci mai ramane ceva care borboroseste apa si o da in afara, sa nu fie garnitura de la chiuloasa prajita. Zic si eu nu sunt mecanic dar mai stiu una alta.
Daca ai putea sa scoti vasul de expansiune si l-ai vedea ca el este spart atunci ai iesi ieftin cu unul nou.
Eu zic totusi sa mergi la un service, dar mai completeaza pana acolo macar cu apa demineralizata, sa ai mereu bagata, sau cu antigel care ai avut pana acum. Daca stii ca ai avut antigel de exemplu G12 bagi tot asa pe aceeasi culoare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Platforma si service.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În cel mai fericit caz schimbi doar vasul, dar cel mai bine mergi la mecanic sa nu fie ceva mai grav.