| Bybanu a întrebat:

Salut,

Am un Piaggio zip base (parca asa ii zice, oricum e d'asta: http://www.ocasionmoto.com/moto_isabel_002%5B1%5D.jpg )

Am pe el filtrul lui normal de aer. Lunggg cu un burete da'la praf in capat:))

Daca ii pun un filtru sport sau ce filtre o mai exista cu ce schimba fata de cel normal? Am vazut pe net, o gramada de explicatii, unele peste altele, care inca nu m-au convins deloc!

Ma intereseaza chestiile astea:
-schimba sunet?
-schimba demaraj/accelerare (viteza)?
-inhaleaza mai mult praf carburatorul?

si ce recomandati, normal cei care cunosc!

Mersi frumos!~

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Sunetul nu se schimba din filtru absolut deloc. Demarajul si acceleratia cresc pentru ca scuterul va avea cam cu 0.7-.8 CP in plus, pana intr-un cal putere si automat cresc si acestea dar nu cu mult, nici nu cred ca este sesizabil doar din asa ceva si da carburatorul ia mult mai mult praf pentru ca asta este rolul filtrului sa nu intra praful, iar cum ce sport este cu foarte mult mai rar automat praful intra mai repede si mai mult dar carburatorul se curata nu e problema!