| besterx a întrebat:

Salut, am un volswagen passat 2006 si imi scartaie o roata, mai exact cea din stanga de pe spate. Sunetul este unul enervant (fier pe fier, un sunet subtire) care apare cand merg cu masina (nu cand franez), pur si simplu. Probabil cauza este etrierul sau placuta, dar deocamdata nu am bani sa le inlocuiesc. Intrebarea mea este, pot sa dau cu un spray lubrifiant pe discuri pentru a face acest sunet sa dispara? Voi avea de infruntat efecte adverse? Daca da spuneti aici va rog. (S-ar putea sa nu mai tina frana bine, stiu asta, dar mai am 3 roti pe care tine frana).

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nu m-as lamenta sa zic doar placutele fac acel zgomot. In special placutele uzate scartaie cand se apasa frana, daca face si in mers poate fi si un etrier blocat si atunci este vai si amar de tine sau o "aparatoare" metalica de la roata care poate atinge usor in disc in timpul mersului.
Pentru toate acestea recomand verificare in service si schimbat numaidecat placutele daca este necesar, nu exista merg cu frana pe 3 roti, este inconstienta.
Eu dau cam 2000 de lei pe o pereche de placute (fata) la nissanul meu.
Tu scapi ieftin cu 300-400 de lei!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum spanac sa pui lubrifiant pe frane?
nu iti permiti sa mergi in siguranta cu masina foloseste autobuzul ca e mai ieftin oricum.

posibil sa fie si rulmentul nu doar franele...

| relian a răspuns:

Man cred ca nu sti ce vorbesti sa pui lubricant pe frane laughing cand franele de fapt se sterg cu diluant, ba la placute la disc si spune sa folosesti manusi cand le schimbi, desi eu nu vad cei asa de rau sa pui mana.In sf tu daca mai mergi asa, desi s-ar putea deja sa fie prea tarziu, no sa schimbi numa placutele ci si discu asta cu siguranta ca daca ai mers asa fier pe fier s-a dus alea dracu nu mai sunt plane, si sa le mai iei la strung nitel nici nu stii daca nau mai fost facute odata, deci trebuie sa schimbi discu si placutele.Nu cred ca alea costa asa o avere, cauta si tu unele aftermarket nu trebuie neaparat sa pui OEM desi alea OEM is mult mai bune alea ce lasa pe roata negreala aia alea sunt OEM is cele mai bune, niciodata no sa scartie nimic, franeaza excelent.Dar na alea sunt ceva mai scumpe, deci poti pune ceva si chinazarii daca gasesti cas bune.Chestia e sa pui placute de ceramica, alea nu scartie de regula.Insa daca au fost schimbate toate odata sau spate ori fata ar trebuie ambele roti sa le schimbi, sau macar sa le verifici.Asta se intampla cand nu schimbi la timp, pe linga placute mai pui si un disc, daca continui sa mergi cum faci tu acum se poate strica si altceva si cand o sa fie de reparat ca cade roata de tot o sa spui vai is terminat cati bani trebuie a bag.Dar na fiecare face cum doreste.Indiferent ce vei pune poate nu se aude pe moment dar dupa o zi o sa auzi iar laughing

| OldSoul a răspuns:

Lubrifiant pe discul de frana? Nu! Chiar daca mai ai 3 roti care sa franeze corect ai putea avea "frumoasa" surpriza sa vezi cum derapeaza masina si iei primul stalp.
Sfatul meu e sa analizezi care e problema, exista posibilitatea sa ai un etrier blocat, discul sau placutele pe terminate, sau exista posibilitatea ca sunetul sa provina de la altceva.
Mai bine te uiti intai sa vezi care e problema, apoi incerci sa o rezolvi.
Un set de placute e undeva pana la 100 de lei, un disc e undeva la 120 de lei, oare merita sa risti? Nu cred.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Du-te cumpara-ti placute si schimba-le, nu costa o avere!

| Heylin a răspuns:

Asa am patit si eu si am crezut ca de la frane dar de fapt era de la scutul de la baia de ulei nu era prins bine incearca sa lovesti putin in el sa vezi daca este acelasi sunet. La mine se auzea pe piatra cubica.