| Mihaitzaplesanule a întrebat:

Salut, am un vw jetta și mi-am schimbat plăcuțele fata și discurile fiind uzate. La nici o luna a început sa fluiere plăcuțele, am zis ca fiind noi pana se uzează putin deja au trecut 3 luni și tot așa se aude. Scârțâitul nu e întotdeauna și doar la apăsarea ușoare a frânei se aude, când apăs mai tare nu scoate nici un zgomot. Care ar fi problema oare?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cristalizate efect sticlat care produce scartait. Le dai jos daca crezi ca te descurci si le slefuiesti cu smirghel pana dispare luciul de pe ele. Daca mergi zi de zi cu masina ar trebui sa nu continue scartaiala. Cat te.au costat?

| Mihaitzaplesanule explică (pentru mgtow):

Undeva la 550/600 lei cu tot cu discuri

| mgtow a răspuns (pentru Mihaitzaplesanule):

Acum daca tot ai platit le folosesti dar recomand smirghelul, scartaitul care zici tu il intampinam la masina mea cand veneam de la munca dupa 5 zile si umblam cu ea doar sambata si duminica. Dupa ce am renuntat la postul respectiv merg zi de zi cu ea si s-a dus scartaiala.

| Mihaitzaplesanule explică (pentru mgtow):

Ideea e ca masina face in jur de 1200/1300km lunar deci se circula cu masina. in orice caz luni voi suna la mecanic sa se uite și sa facă ce e de făcut fiindcă sunt in garanție toate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Erau originale de la producator?

| Mihaitzaplesanule explică (pentru suntserios):

Nu știu mecanicul mi le-a pus nici nu am ales eu ci el toate piesele adică disc și plăcute de care sa fie.