| Alexandru_Deian_2001 a întrebat:

Salut, am un yamaha jog r 50 si vreau sa ii fac o instalație simpla doar scânteie are, nu ii dau de capăt. Am cdi cu 5 fire si magnetou, are 4 fire 2 de la încărcare si 2 de la senzorul de poziție si nu știu cum se leagă, mulțumesc

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, ia exemplu schema asta electrica din acest link.

https://www.google.com/......ps?/search

| Alexandru_Deian_2001 explică (pentru DaniTDCI):

Din câte am înțeles stator-ul este dc si trebuie cu un regulator de tensiune sa îl fac ac, am încercat toate metodele si nu merge

| DaniTDCI a răspuns (pentru Alexandru_Deian_2001):

Iti cumperi CDI cu 6 fire si daca faci ca si acolo o sa reusesti