| Street22 a întrebat:

As dori sa-mi spuneti daca stiti din ce material este facut in general motorul la un atv, mai precis la un atv cu motorul de 125 cmc adica din ce este facut aluminiu, fonta etc Va rog sa ma ajutati DAU FUNDA! (scuze de categorie)

3 răspunsuri:
| bynladen a răspuns:

Din ce stiu eu 99% din motoarele existente sunt din aluminiu//este un aluminiu tratat care e mai dur si rezistent. sper ca te-am ajutat

| Street22 explică (pentru bynladen):

Aha si pot sal sudez? ca am un motor si are o fisura

| 0rlando a răspuns (pentru Street22):

În general sunt făcute din aluminiu, pentru că aluminiul are proprietăți de conductibilitate termică foarte bune, ceea este absolut necesar pentru un motor cu răcire pe aer.
Se poate suda, deși un bloc fisurat este compromis, dar numai la un atelier de specialitate, de către cineva priceput.
Aluminiul nu se poate suda prin aceeași metodă și cu același echipament cu care se sudează fierul.