| George12356456 a întrebat:

As dori sa trec încă un model de anvelope in cartea mașinii, cum se procedează? Cât costa? Ofer funda! (Cât mai explicit, va rog ) mulțumesc!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Răspunsul corect la întrebarea ta este in linkul de mai jos:
http://www.rarom.ro/? p=667
In certificatul de inmatriculare nu mai apar dimensiunile anvelopelor (decât cele suplimentare, trecute la rubrica observații din CIV), daca înțelegi ce vreau sa zic...

| George12356456 explică (pentru regis):

Ce vrei tu sa zici e ca nescriind in certificat, pot pune și alte dimensiuni decât cele din carte fără a avea probleme?

| regis a răspuns (pentru George12356456):

...fara a avea probleme in trafic. La ITP teoretic se verifica cu CIV-ul, dar in trafic, agentul nu vede ce densiuni ai tu in CIV.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se procedeaza. Eu nu am auzit pe nimeni sa faca asta legal. Marimile alea vin omologate de la producator si asa raman

| George12356456 explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspuns, dar te contrazic. Am un A4 si are trecute (de catre fostul proprietar) la `alte modificari` jante R16 si R17, masina avand de la producator doar R14 si R15.

| FakeJoker a răspuns:

Te duci la RAR cu jantele respective (in portbagaj, nemontate pe masina pentru ca ar insemna ca circuli nerespectand CIV), mai intai faci o programare, te duci cu ele, ei le monteaza pe masina, masoara niste chestii, parametrii sa vada daca afecteaza in vreun fel tinuta de mers a masinii, modul de debraiere, daca o ingreuneaza, etc, abia dupa iti vor trece in talon modificare. Nu stiu sigur daca asta e procedura, asta mi-a spus cineva care si'a trecut jante de 17'' pe o bora.