| Dragonasu474747 a întrebat:

Salut, astazi intr-o parcare un prieten a lovit o mașină chiar in placuta de înmatriculare, placuta rupandu-se foarte putin intr-un colt.(alte daune n-au mai existat) Am vorbit cu proprietarul masinii respective vorbele lui fiind " imi dati 200-300 lei sau ma duc la politie". Pana la urma s-a rezolvat, baiatul i-a dat 100 lei. Sunt curios, dacă cei doi nu se înțelegeau, cum l-ar fi putut sanctiona politia pe prietenul meu in afara de a plăti placuta de inmatriculare care probabil este maxim 50 lei?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Neatentia se plateste, stie cum trebuie sa previna neplacerile de acest gen

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia ii dadea o amenda pentru neasigurare cel mai probabil. Daunele erau platite de asigurare, ca de aia exista asigurare ca sa nu dai banii aiurea si ilegal prin parcari

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cu o fortare fapta se poate incadra la nepastrarea distantei fata de autovehiculul pe care-l precede.

| siriusblack98 a răspuns:

Ăla a fost un bulangiu ca majoritatea oamenilor. Ceva oarecum asemănător am pățit eu cu o femeie de etnie rromă care avea un logan vai de mama lui. Am dat cu spatele, nu am atins-o măcar dar a început să țipe că i-am lovit mașina și îmi arăta o mare lovitură pe care deja o avea. Mă oprisem la câțiva milimetri de ea ( eu am cui de remorcă la mașină ). Dar au sărit toți oamenii de pe stradă și au zis că minte. Voia bani și nu știa cum să obțină. Anyway, faza la amicul ăsta al tău este că el chiar l-a lovit pe ăla. Dacă venea poliția îi dădea și amendă, îl punea să-i dea ăluia și asigurarea. Apoi plătea mai mult și la asigurare mereu. Deci a scăpat ieftin cu 100 de lei.

| badpanda a răspuns:

Daca venea politia se lasa cu amenda.
Daca-i dadea asigurarea platea mai mult asigurare.

| Irinelp a răspuns:

A profitat de naivitatea lui, de asta este asigurare obligatorie, se numeste santaj ce ia ce a făcut acel șofer, putea prietenul tau sa înregistreze conversația cu soferul profitor si sa ceara sa fie despăgubit cu asigurarea si daca acel sofer refuza il lasa sa cheme poliția și prietenul tau sa dea înregistrarea politiei, nu se cere bani după placul fiecăruia.

| SLexuS a răspuns:

100 lei este cam mult cat i-a dat, daca venea politia, mai mult de 40 de lei nu platea.