| Andrei_Marius_1999_Zn3V a întrebat:

Ce amplificator bun și ce cablaj ar trebui sa folosesc pentru unul dintre subwooferele acestea:jbl gto1204br/ pioneer ts-wx303/ jbl gt51204br? si care vi se pare cel mai bun subwoofer?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca amplificator, trebuie sa folosesti unul care are si iesire pentru subwofer.
Subwoferul trebuie sa aiba puterea RMS cel putin DUBLUL puterii maxime a amplificatorului.
Cablurile de legatura trebuie sa fie cat mai groase si mai scurte si se aleg in functie de puterea amplificatorului, impedanta boxei difuzorului (subwoferului) precum si distanta dintre amplificator si boxa.

| Andrei_Marius_1999_Zn3V explică (pentru Bula):

Sugestii? Ca am zis modelul de subwoofer.

| Bula a răspuns (pentru Andrei_Marius_1999_Zn3V):

Prima data se alege amplificatorul, iar boxele se aleg pentru el, dupa caracteristicile electrice de iesire.
E la fel ca la concert: microfonul trebuie adaptat dupa cantaret, nu canteretul se cauta dupa microfon big grin

| Andrei_Marius_1999_Zn3V explică (pentru Bula):

Și ce amplificator trebuie sa folosesc pentru subwooferul ala? Ce tot atâtea discuții? Am nevoie de un model

| Bula a răspuns (pentru Andrei_Marius_1999_Zn3V):

Ti-am mai spus: intai amplificatorul, pe urma boxele corespunzatoare.
Cauta un electronist priceput (care a mai montat multe asemenea sisteme), du-l la locul instalarii si pe urma la magazin - asa te va putea idruma cum trebuie.

Dintre cele trei boxe, eu as alege Pioneer-ul, cu toate ca nici modelul Pioneer ts-wx303, nici JBL gt51204br nu se mai fabrica, iar modelul JBL gto1204br nu are referinte prea bune.