| LikeForMe123 a întrebat:

Ce model de Audi îmi recomandați ca primă mașină la 18 ani? Eu ma gândeam la un A3 2009-2010, dar voi ce ziceți? De preferat sub 6500 euro. Dau Fundă!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca omul isi permite Audi A3 ca prima masina trebuie sa ii spui tu nu doar ca ai niste frustrari?
Da, daca vroia un seria 5 cu 300cp ii mai ziceai ceva... da un A3 care e doar un Golf care atara un pic mai bine...

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as recomanda o Dacia, cat mai veche eventual, ca oricum o vei lovii in primul an de soferie, cand abia inveti sa sofezi.
In plus, vine iarna, cu zapada si ghetus si ai toate sansele sa o faci praf.
Cheltui acum 500-1000 euro pe prima masina si dupa 1 an, poti sa cheltui 5000 pe alta, cand deja ai reflexe si stii sa sofezi.

| Violleta2022 a răspuns:

@ GabiDumitrescu
Mai baitel, tu nici nu erai conceput, cand sofam eu.
Dar vorbesti sa te aflii in treaba, ca sa-ti dai importanta, fara pic de bun simt sau cunostinte in domeniu.

Nu-i vorba de abs si alte perne automatice de protectie, ci de stangacia cu care un incepator manipuleaza o masina, mai ales in toiul iernii, cand este greu si pentru un sofer cu experinta, sa o mentina perfect pe sosea. Sansele sa ai accident si sa plangi dupa 6000de uuro, este imens, de aceea te-am sfatuit sa nu cheltui atat, pentru prima masina.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ioneasca, comunista ca de obicei. Draga doamna, presupun ca de ABS, ESP si alte sf-uri de-astea care ajuta foarte mult soferii incepatori - si nu numai - ca sa nu iasa in decor in diverse situatii nu prea ati auzit, nu?
@LikeForMe123: De ce musai audi? Ingropi prea multi bani intr-o prima masina. Un Golf 5 cu moto de 1.6 diesel e parfum. Airbaguri din belsug, destul de fiabil, usor de condus, destul de spatios.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu iti mai bate cat cu femeia aia.
Eu am tras concluzia ca scopul ei pe TPU e dramatizarea si dezinformarea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

... si ceva cu doamne-doamne.winking

| Frank51 a răspuns:

Daca preferi audi ia audi. Fii atent doar cand o cumperi sa fie in regula tehnic, in rest jos palaria pentru masina aia.

| ywar a răspuns:

Cum sa stapanesti tu o masina cu multi cai putere cand tu nu stii pe ce lume te afli?

| suntserios a răspuns (pentru ywar):

Stii ca A3 are si motoare de 90cp nu?

| ywar a răspuns (pentru suntserios):

Prima mea masina a fost un Suzuki Wagon cu 60 si ceva de cai putere, cumparata cu banii mei munciti. Nu lucram unde lucrez acum si nu aveam posibilitatile materiale pe care le am acum. Acum la munca am sofer si masina care sta de fundul meu.
Sunt tineri si nu apreciaza nimic in viata asta. De cele mai multe ori sunt visatori pe sosele si fac blestematii. Si atunci te intrebi ce e bine?

| ywar a răspuns (pentru suntserios):

Nu am frustrari, crede-ma. Nu bunurile materiale ma definesc, desi am Slava Cerului. Traiesc foarte bine.

| suntserios a răspuns (pentru ywar):

Atunci lasa si pe altul sa aiba daca isi permite.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

... si e de doua ori mai scump, nejustificat daca ma intrebi pe mine.winking

| suntserios a răspuns (pentru ywar):

Si daca omul isi permite Audi A3 ca prima masina trebuie sa ii spui tu nu doar ca ai niste frustrari?
Da, daca vroia un seria 5 cu 300cp ii mai ziceai ceva... da un A3 care e doar un Golf care atara un pic mai bine...

| Alexandrionelu a răspuns:

Da, a3 sau a4 sunt modele bune pentru un începător.
Dacă ești înalt, vei avea des pasageri pe locurile din spate sau bagaje multe, îți recomand totuși A4. De asemenea o vei putea păstra mai mult timp pentru ca nu o vei simți prea mica nici după 2-3 ani. Alternativa mai ieftina ar fi Vw Jetta, în nici un caz Dacia happy

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Ceva puternic, boss, sa omori oamenii, ca Iorgulescu. La 18 ani trebuie ceva puternic, neaparat.

| Drsss a răspuns:

Mai bine ti ai lua o masina nu un coteț

| LikeForMe123 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, nu prea m-am putut hotari pe care sa-l declar castigator. Ca fapt divers, eu consider ca nu conteaza cati cai are masina daca mergi cu limita si CAP.