Apache
| Apache a întrebat:

Ce masina de peste 150 de cai putere si max 6500 de euro imi recomandati? ...mentionez ca ar fi prima masina!

Răspuns Câştigător
| JaJe a răspuns:

Apache, am vazut raspunsul tau la ce ti-am spus eu, mai ai pana atunci, eu am 18 ani si sunt sofer incepator din Octombrie 2010, folosesc masina parintilor mei (VW Sharan an 2003 TDI 2. 0) Sunt destul de multumit de masina aceea, este intr-adevar destul de puternica, mi-a fost foarte greu in prima luna, mai ales ca eu m-am obisnuit cu masina instructorului, un Opel Astra din 2001 daca nu ma insel, si sa urci imediat pe o masina mai puternica. e mai periculos, eu acum nu ma dau mare, si nici nu am de gand sa ma consider mare priceput la volan, chiar daca prieteni si rudele sunt ma lauda. Pentru inceput ar fi bine sa incerci cu o masina de 90cp crede-ma, sa ai o masina de 90cp nu inseamna sa ai o masina puturoasa si sa nu poate urca in rampe.

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu pot recomanda o masina de peste 150 de cai putere pentru un incepator. Eu iti propun sa alegi o masina ieftina, pe care sa o vinzi peste 2-3 ani, timp in care vei dobandi experienta necesara si vei stii cu siguranta ce masina ti se potriveste cel mai bine. O masina ieftina, insa cu un minim de dotari de siguranta (airbaguri, ABS).
E pacat sa investesti intr-o masina ca apoi sa o "chinui" din lipsa de experienta.

| cossmy a răspuns:

Hehe... 15 ani.las'o moarta apalachelaughing... nu gasesti la pretu asta peste 150 de cai. Undeva un seat leon, ceva. Insa iti zic eu, cand o sa pui mana pe o masina, o sa vezi ca si o masina de 100 de cai, rareori reusesti sa o folosesti la adevarata valoare. Asa ca stai tu cuminte pe fundu tau si o sa vezi cum te infige in scaun un peugeot 307 de 1. 6i la 110 cai, de zici ca nu'i adevarat si n'o sa-ti mai trebuiasca mai mult de 120.(o sa te intereseze si consum, impozit, fiabilitate, etc)winking

Apache
| Apache explică:

@JaJe...am 15 ani doar dar ma gandeam ce masina as putea sa imi iau peste 3 ani! sunt de accord cu tine nu iti tr multi cai putere la prima masina, dar nici chiar 90! ma gandeam intre 120 si 170! nu as vrea sa ma dau mare, dar nu vreau o masina puturoasa!

| cartman a răspuns:

Nici nu stii ce inseamna 90 cai putere. si 70 o sa ti se para sport cand ai sa mergi pentru prima oara si ai sa calci pedala tare.

| JaJe a răspuns:

Prima ta masina? esti incepator sa inteleg? de ce vrei 150cp daca esti incepator? aaa sa te dai mare nu? si sa omori pe cineva poate. Poti incepe cu o masina la 90cp

| m4them4tic a răspuns:

Din cauza asta mor foarte multi soferi incepatori, lipsa de experienta combinata cu teribilismul si puterea masinii.
Gasesti masini la 150 cp sub 6000, dar sunt masini destul de vechi, cum e Opel Calibra.
Renunta la ideea de a-ti cumpara o masina puternica inca de la inceput.Nu cred ca ai auzit de vestita Dacie "SGM", o dacie preparata, cu foarte multi cai, asta pana a ajuns pe mana unui incepator, incepator care a "infasurat-o" pe un stalp.

| MacowaySocial a răspuns:

Cauta si pe www.masiniieftine.ro - masini ieftine din toata Romania!

| Sofer a răspuns:

Iti recomand Opel Astra H GTC 1.9 CDTI.

| catahonda a răspuns:

Ai putea sa te gandesti la un Honda Civic type-r cel vechi are 200cp si destul de ieftin. bafta

| alex19 a răspuns:

Bmw 525d sau 520i tata!

| vl4du7z97 a răspuns:

Deci cauti moartea te sfatuiesc sa iei un audi tt daca tot cauti moartea pentru tine am un renault mengan 2004 5300 euro tel 0244362049 sau o renault laguna breck 3500 euro pentru detalii vladut_kaka sau 0244362049

| vl4du7z97 a răspuns:

Hdghjfd