| omar456321 a întrebat:

Salut, ce parere aveti de BMW E46 318ci?

Cum e masina in termeni de fiabilitate, consum, etc? Nu gasesc foarte multe pareri pe internet. Din cate inteleg nu e super fiabila si voiam sa intreb daca are rost sa ma uit la 320ci-uri sau eventual la 316-uri.

Exista vreo diferenta intre versiunea pre-facelift si cea facelift cand vine vorba de fiabilitate?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

BMW E46 318ci a fost fiabila la vremea ei, acum este doar o masina veche, depasita de noua generatie de masini mai moderne, mai evoluate si evidnet fiabile.

BMW E46 318ci s-a fabricat intre 2003 si 2006, deci ce gasesti aucm pe piata are intre 17-20 de ani.

| omar456321 explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca este o masina veche, dar sunt masini vechi mai fiabile, si masini vechi mai putin fiabile, de asta intreb.

| Violleta2022 a răspuns (pentru omar456321):

Masinile vechi nu mai sunt fiabile, tocmai pentru ca au motorul foarte folosit, unele extrem de uzate, deci nu mai au cum sa fie fiabile.

| omar456321 explică (pentru Violleta2022):

Unele motoare pur si simplu tin mai mult decat altele. Unele sunt mai fragile decat altele si au nevoie de mai multa mentenanta. Ca sa nu mai zic ca doua masini pot sa aiba 15 ani diferenta si sa aiba acelasi kilometraj.

| Violleta2022 a răspuns (pentru omar456321):

Nu si la masini vechi de peste 15 ani. indiferent cat ar tine, un motor de 15-20 de ani este extrem de uzat si isi piede fiabilitatea.
la BMW-uri se da kilometrajul in jos, special ca sa o poata vinde mai bine, desii toata lume astie ca o masina de 15-20 de ani apare peste 300-400. 000km la bord.