| Roberrt21 a întrebat:

Salut, dacă am avut un mic incident în trafic doar cu foarte mici pagube materiale iar persoana vătămată, mi-a cerut numărul de telefon și a făcut poza la asigurare si la masina mea, în mod normal poate rezolva ceva dacă nu am completat nici-un formular?
A rămas ca acesta sa ma sune în cazul în care își va face ceva la masina

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fără semnătura ta și copii după cartea de identitate și talon nu prea are ce rezolva. Normal era să completați amiabila in 24 ore cum zice legea.

| Roberrt21 explică (pentru suntserios):

Asa ma gândeam și eu, el zice ca i-am zgâriat puțin bara, deși nu se vedea, a rămas ca o spala și ma suna dacă se vede ceva, ideea e ca degeaba ma suna atunci dacă noi nu am completat nimic.
Pana la urma o sa rămână pierderea lui, eu bani nu ii trimit, și cu poza de la asigurare ma gândesc ca nu poate face nimic

| suntserios a răspuns (pentru Roberrt21):

Pai cum adică pierderea lui? Se poate duce oricând la poliție. Și atunci îți mai iei și amenda

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca persoana pagubita (nu vatamata) respecta legea si declara incidentul la politie, va rezolva in sensul ca va primi bani de polish de la asigurare, iar tu vei fi chemat sa predai permisul pentru 30 de zile, pentru nedeclararea accidentului in termen de 24h.

| Roberrt21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar și el trebuie sa declare în decursul celor 24 de ore nu? Altfel nu mai poate rezolva nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Roberrt21):

Da. Altfel ramaneti amandoi fara permis.
Daca ati fi completat amiabila, erati in regula amandoi, si solicita despagubirea doar daca era cazul.
Poti face amiabila fara sa soliciti despagubire, si scapi de sanctiune.

| Roberrt21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ideea e ca omul nu a spus ca merge la politie, a spus ca spala mașina pentru a se vedea mai bine dacă e lovita sau zgâriata și va reveni cu un telefon, ma gândesc ca se așteaptă sa ii trimit eu bani sa o facă dacă e cazul, ca doar nu am completat amiabila pentru a interveni cu asigurarea, deși el are poza cu asigurarea mea

| DonMoldo a răspuns:

Trebuia sa faceti amiabila el daca se duce si declara accidentul si tu nu fara sa stii iti ia permisul