| VladyCristian a întrebat:

Daca asculti muzica in masina mult cu motorul oprit - se va termina rapid bateria masinii ( in curs de un an )? happy

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Depinde in primul rand de volumul la care asculti.
Poti sa ai amplificatoare de 2000W, daca asculti la un volum rezonabil consumul de curent scade proportional.
In mod normal este bine sa nu astepti sa scada tensiunea acumulatorului sub 11, 8V deoarece incep sa se sulfateze elementii.
In mod normal 4-6 ore merge fara probleme cu o putere audio efectiva de 50wRMS(180W PMPO) suficient pentru o petrecere in aer liber(un consum mediu de 8-10A).
Dupa acest timp poti sa-i mai dai cate o pornire sa mai incarce.
PS. Matizul lui furtunadiesel iese din calcul cu acumulatorul lui de 35Ah obosit.O masina normala are un acumulator de 66Ah cel putin, deci pot sa consum linistit 40Ah si sa-mi porneasca si masina dupa aceea.

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde de ce masina e, ce baterie ai, ce alternator ca in momentul cand opresti masina bateria sa fie full, si apoi depinde de sistemul audio fiindca daca ua un woofer JBL de ex. pe ea de 700 de W cum aveam eu pe un Hyundai Coupe... se terina in 8 minute bateria chiar am cronometrat, dar am dat acel wofer jos fiindca nu ma incanta deloc sa ascult muzica la volum prea mare in masina doar ca asa o cumparasem cu el montat!

| tapeee a răspuns:

Un an?! Cateva zile maxim, asta contand si de consmul pe care-l face radio-cd ul masinii.

| MyMix a răspuns:

Da in 24 de ore merge continu se termina si vor aparea stricaciuni la motor nu va porni si se va ineca daca nu o pornesti 7 10 zile trebuie dusa la service funda?

| ZvT a răspuns:

Se termina in cateva ore.

| SadRomance a răspuns:

Da.
Cu motorul oprit se consuma mai mult.
Atata timp cat conduci, nu sunt probleme, se consuma mai putina baterie.

| DANEMERNIC a răspuns:

Durata de viata a bateriei poate fi prelungita daca respecti cateva reguli pe care uni le cred penibile