| Iisus2002 a întrebat:

Salut! Dețin un Volkswagen Bora 1.9 tdi ajm 115 HP și aș vrea să fac un soft. M-am interesat și ar duce puterea motorului in 140-145 HP... oare ar trebui schimbat sistemul de frânare cu unul de asz sau arl? Sau ar fi safe și cu cele pe care le am acum?
Și dacă a mai făcut cineva asta ar putea să-mi spună care ar fi costurile dacă trebuie schimbat sistemul de frânare?

Răspuns Câştigător
| Regiii a răspuns:

Bună. Lucrez în domeniu, la un service auto care se ocupa și de soft-uri. Nu ar trebui schimbat sistemul de frânare, poate rămâne cel original de pe mașină. Costurile pentru schimbat sistemul de frânare sunt destul de măricele, mai ales ca vorbim de frâne și aici trebuie ceva calitativ. Nu poți pune orice firma no name. Sper ca te am ajutathappy

| Iisus2002 explică (pentru Regiii):

Mulțumesc mult pentru răspuns! Încă o chestie aș mai vrea să te întreb....ar putea afecta cu ceva faptul că are 350k km? Pentru că nici nu as vrea sa ii fac soft și după să am alte probleme la motor, sunt conștient că e o uzură maricică

3 răspunsuri:
| 120bulevard a răspuns:

Daca te duci la cineva care stie ce face ti-l poate aduce si pana la 170 HP, asta tine si de uzura masinii, aia cu 140 HP e doar o estimare in parametrii de uzura. Masina nu mai necesita nicio modificare dupa stage 1, poti merge cu piesele din fabrica propriu-zise, daca vine vorba de stage 2, 3, atunci da, situatia se schimba.

| 120bulevard a răspuns:

Cu uzura nu are nicio treaba, ba chiar e bine si recomandat pentru ca o sa ai mai mult aer in motor si il desfunzi, concluzia este ca va fi mai sanatos, de regula 1.9 TDI nu are moarte, poti sa bagi si namol, pietre in el ca tot merge.