| Elena_Ivascu_1997 a întrebat:

Salut grup! Acum câteva zile am fost oprit de un echipaj de politie în Marea Britanie pentru un control al mașinii. Tin sa menționez ca lucrez ca, curier cu mașina de serviciu. După toate cele au făcut controlul la noxe, cauciucuri și toate cele mi s-a dat o amenda de 300 de lire și 6 puncte pentru doua dintre cauciucuri deoarece aveau depășită limita normala.Cu toate acestea după câteva zile am primit o scrisoare în care îmi aduc la cunoștința ca permisul a fost anulat deoarece in UK dacă ai sub 2 ani de experienta și 6 puncte se anulează și trebuie sa refaci școală și toate cele! Întrebarea e următoarea permisul l-am luat în România și l-am schimbat aici... Aceasta anulare este doar pentru Uk. Dacă merg în România și îl dau pierdut îmi pot recupera permisul sau trebuie făcut totul de la capăt? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Sincer, am auzit de amenzi care ajungeau si in RO, dar erau de prin Germania care e in UE, despre UK in momentul asta NU am nici o informatie, ai putea sa vorbesti cu un avocat sau un notar aici, in RO despre statutul UK fata de RO la chestia asta

sau poti sa risti, si sa incerci sa spui ca l-ai pierdut

iar Ioandelasal e singurul de pe site-ul asta, care stie cu adevarat bine legile, totusi, s-ar putea sa nu stie care e noul statut UK-RO dupa brexit, mi se pare ilogic sa iti suspende permisul intr-o tara non-UE si apoi sa se aplice in RO, chiar daca e UK, exemplul e ca imi pierd permisul intr-o tara de rahat, cum ar fi Yemen, Siria sau Bangladesh, rrrromanica pupa in kur si tarile alea?!?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul anulat in M.B. ramane anulat si in Romania, asa ca va trebui sa obtii un permis nou, in M.B.sau in Romania.

| mgtow a răspuns:

Niste cauciucuri noi te ajungeau pe la 200 lire ceva ieftin sa te tina vreo 3 ani la ce viteza de tampiti au britanicii in 70 mile zici ca dorm pe drum aia. Ai fost controlata de DVSA nu politie, aia nu se uita la starea masinii in mod normal. Mergi in RO pentru redobandirea permisului, scoala din nou.

| Elena_Ivascu_1997 explică (pentru mgtow):

Da știu asta doar ca" Amazonul " când le-am zis de cauciucuri au zis ca nu au dc sa fie schimbate pentru ca sunt momentan ok... Mașină e închiriată de asta nu le am schimbat... Mulțumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca asa merge realitatea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa le spui politistilor romani ce s-a intamplat, iar ei iti vor explica procedura pe care trebuie sa o faci.
Nu te sfatuiesc sa pornesti procedura de obtinere a unui nou permis in urma pierderii, s-ar putea sa apara in baza de date anularea permisului pe UK, si ai putea intra in nasoale.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Uite parerea unui avocat: permisul dvs poate fi anulat numai de catre autoritatile din Romania.
In strainatate ei pot lua masuri valabile doar in tara lor - cum ar fi suspendarea dreptului de a conduce pe teritoriul tarii lor. La iesirea din tara respectiva permisul de conducere romanesc trebuie restituit.

| Elena_Ivascu_1997 explică (pentru CodrutElian1990):

Mi s-a spus de la un prieten politist ca daca in românia nu figurează anulat se poate face ceva dacă figurează doar prin teoretic sau practic... Iar în UK un avocat mi-a explicat ca dacă as avea un motiv bine întemeiat s-ar putea rezolva doar cu încercare în curte. Iar dacă va fi aprobata sa trec o proba care m-ar ajuta la ștergerea a 2 puncte... Doar ca nu știu ce sa zic despre asta. Nu știu dacă chiar e adevărat. În UK aproximativ toți sunt avocați și contabili

| JicaContra a răspuns:

UK NU mai e UE, deci in UE recunoasterea unei anulari de permis in afara UE s-ar putea sa nu fie valabila

TOTUSI, NU stiu legi, si nici permise, daca vii in RO si obtii alt permis, ca, cica, ca l-ai pierdut, NU o sa aiba acelasi CNP pe el? (sau un numar de serie identic) si deci la schimbare in UK o sa apara ca e anulat?

| Elena_Ivascu_1997 explică (pentru JicaContra):

Pe mine nu ma interesează sa îl folosesc în UK deoarece luna viitoare o sa ma stabilesc definitiv în România... Ma interesează dacă pot face ceva sa mi recuperez permisul pentru România. Mulțumesc!

| Elena_Ivascu_1997 explică (pentru JicaContra):

Mulțumesc frumos!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Elena_Ivascu_1997):

Tu ai condus in UK cu permis de Romania sau ti-a fost schimbat acolo?

| Elena_Ivascu_1997 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu permisul a fost de România, iar când am început sa lucrez pentru curierat a fost nevoie sa l schimb în UK

| JicaContra a răspuns (pentru Elena_Ivascu_1997):

Sincer, am auzit de amenzi care ajungeau si in RO, dar erau de prin Germania care e in UE, despre UK in momentul asta NU am nici o informatie, ai putea sa vorbesti cu un avocat sau un notar aici, in RO despre statutul UK fata de RO la chestia asta

sau poti sa risti, si sa incerci sa spui ca l-ai pierdut

iar Ioandelasal e singurul de pe site-ul asta, care stie cu adevarat bine legile, totusi, s-ar putea sa nu stie care e noul statut UK-RO dupa brexit, mi se pare ilogic sa iti suspende permisul intr-o tara non-UE si apoi sa se aplice in RO, chiar daca e UK, exemplul e ca imi pierd permisul intr-o tara de rahat, cum ar fi Yemen, Siria sau Bangladesh, rrrromanica pupa in kur si tarile alea?!?

Răspuns utilizator avertizat
| Elena_Ivascu_1997 explică:

Am citit ceva pe gov despre chestia asta iar acolo scrie ca dacă ai sub doi ani și peste 6 puncte de penalizare... În "peste 6 puncte" oare întra și 6 puncte fix... Mulțumesc tuturor!

| Elena_Ivascu_1997 explică:

Mulțumesc frumos tuturor pentru ajutor și pentru timpul pierdut pentru a ma ajuta.Am rezolvat totul. Trebuie sa iei o dovada de la dvla în care sa rezulte pentru ce ți s-a luat permisul și rrgula de pe teritoriul uk după aceea mergi cu toate documentele la secția care ți a emis permisul și de acolo ei decid dacă va trebui sa refaci școală și toate cele... După ce am sa primesc răspuns o sa revin cu un mesaj.Mulțumesc incaodata pentru sfaturi!