| eLJigodiaa a întrebat:

Acum câteva luni am fost "prins" de radar si mi-au facut băieții cadou 1400 lei amenda si 9 puncte penalizare plus permis suspendat 90 de zile. Intrebarea mea este daca cele 9 puncte penalizare s-au anulat odată cu suspendarea parisului sau ele.sunt active 6 luni chiar dacă permisul a fost suspendat

2 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

Punctele raman active, ele dispar doar daca dai examen de redobandire a permisului.

| suntserios a răspuns (pentru Ensiferum):

Total fals, citeste articolul 103 aliniat 5 din codul rutier

(5) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce anulează toate punctele de penalizare acumulate până în acel moment.