| marin1988 a întrebat:

Salut TPU,
Astăzi aproape am fost lovit de o mașină în timp ce traversam strada la semafor. Drum cu 4 benzi (2 benzi/sens) și cu camere de supraveghere instalate. Semaforul a fost roșu pentru mașini, verde pentru pietoni. Mereu mă asigur și mașina de pe banda 1 a oprit (nu vedeam banda 2 foarte bine), mașinile de pe 3 și 4 iar au oprit. Pe banda 2 a venit o mașină cu viteză foarte mare și claxonând fără să încetinească măcar. Dacă mai făceam un pas mă lovea. Întâmplarea sigur a fost surprinsă de camerele video de pe stâlpii de la semafor. Știe cineva cine monitorizează camerele video respective din trafic? În cazul unui accident, sunt luate în considerare asemenea dovezi video?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar fi datoria ta sa denunti intamplarea la sectia de politie pe raza careia s-a intamplat evenimentul.
Majoritatea camerelor din intersectii sunt omologate, instalate de primarii, in colaborare cu politia rutiera.
Politia are acces la ele, dar iti dai seama ca nu stau 24/24 cu ochii pe ele. Trebuie sesizate intamplarile de genul.
Treaba ta ar fi scurta, lasi o declaratie in care specifici: data, ora, locul, cateva elemente de identificare ale vinovatului (marca/model, numar inmatriculare, persoanele din interior, orice ai retinut), eventual si cateva despre masinile care erau in jur.
De acolo se vor ocupa politistii.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am avut un accident in decembrie, cu bicicleta eram pe trecere de pietoni de intersectie supravegheata video, trecere marcata cu pista, deci aveam voie pe bicicleta pe trecere. Vine una cu masina, cum ar veni din fata mea, deci a facut la dreapta in intersectie, intersectindu-si drumul cu mine. S-a bagat rapid in fata mea, si am intrat in una din portierele masinii, Am cazut din cauza socului, m-am lovit serios la cap incit nu am putut sa ma ridic imediat, si oamenii au sunat la 112. A venit politia, si pana sa verifice unul din politisti camerele de luat vederi, dama se tot lua de mine ca am trecut pe rosu. Politistul de fata nu a zis nimic. Nici 5 minute a durat totul. Dupa cinci minute, a venit politistul ce a verificat camerele, si a zis ca a fost "verde cu verde". Nu am inteles pe moment, fiind afectat de lovitura, abia mai apoi am inteles, eu aveam verde, si soferita avea verde, verdele ce e pentru directie la dreapta. Regula e ca cel ce are verde de dreapta trebuie sa cedeze trecerea celui ce au verde plin, si politistii nu au mai stat la discutii, i-au zis damei ca a fost greseala ei, ca nu a cedat trecerea. Totul s-a rezolvat rapid in cinci minute datorita camerelor. Inainte, dupa ce m-am ridicat de jos, mi-a zis un trecator sa stau linistit ca in intersectie sunt camere, si se va rezolva. Nu credeam insa ca atit de rapid.
Deci, in caz de accident, dovezile video sunt luate in considerare. Ele atesta cel mai bine ce s-a intimplat. E ca reluarea de la golurile din fotbal. Eu ma gindesc ca de aceea au si fost amplasate camere in unele locuri care favorizeaza producerea de accidente. Cu ele politistilor le e mult mai usor sa descopere cine a gresit. Altfel le trebuie martori, declaratii, si procesul aflarii adevarului se lungeste mult. Asa, camera nu minte niciodata. Si ofera un raspuns rapid.

| Wr3nch a răspuns:

Da, pentru ca sunt filmate cu camere video omologate.

| SharpEagle a răspuns:

Ar trebui sa suni la Politia Rutiera. Depinde in ce oras s-a intamplat. Pentru Bucuresti ai putea incerca:
https://www.ghidul.ro/bprbpolitiaromana/
https://www.plmb.ro/serviciul-circulatie-rutiera
https://www.ghidul.ro/aspmb/
Suna, intreaba cine monitorizeaza si cum poti face o reclamatie, o sesizare.