| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, imi puteti spune niste masini care arata bine, au consum relativ mic, sub 7, impozit mic, taxe mici? Si pe care as putea sa pun si navigatie? Masina sa coste undeva in jur de 2300-3500 euro
Astept raspunsuri serioase.

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ford Focus 2 1.6 TDCI.
Sau Alfa Romeo 156 1.9 JTD.
Eu nu recomand nimic 1.9 TDI, am un AFN (Passat b5) care merge din defect in problema, unui prieten cu 1.9 SDI i-a cedat rola de pe vibrochen si a spart chiuloasa, un alt prieten cu ALH a spart motorul ieri, mergand normal... Eu chiar fac pipi pe ele motoare Volkswagen. Numai probleme vad la ele, iar masinile sunt confortabile ca niste ciocate chinezesti rupte, si cu doua marimi mai mici.

| OldSoul a răspuns:

Eu personal iti recomand Passat B5.5 sau Audi A4 B6, desigur motor diesel de 1.9 (AWX sau AVF).
Au un aspect decent, consumul din nou e unul decent.
Acum despre impozit si taxe mici, depinde ce intelegi tu prin impozit mic si taxe mici, dar in opinia mea da, au un impozit si taxele mici, bine, acum daca e sa vorbim de asigurare depinde de varsta ta, deci daca esti tanar, asigurarea o sa te coste, ca la oricare alt masina de altfel, mai mult decat ar trebui.
In rest le poti pune si navigatie, daca au deja rama 2-din iti va fi mai usor, daca nu au vei avea nevoie de undele adaptari, asta desigur in cazul in care nu doresti o navigatie 1din cu ecran retractabil.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

De ce si ar lua un Audi la 3000 euro? Aia e o masina cu peste 250.000 km.

Da da, stiu ai sa imi zici ca tu si nu stiu ce prieten aveti un A4 din ala cu peste 300.000 km si merge brici

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Aha, acum mi-am dat seama, tu esti unul din aia care se asteapta ca o masina de 15 ani sa aiba 100. 000km, sa aiba si toate optiunile, sa nu fie zgariata, si sa fie si cu mult sub pretul pietei, eh, pentru cei ca tine exista Logan, iar daca nu vrei Logan, exista samsarii care-ti vand iluzia dorita.

Tot din cauza celor ca tine se practica datul kilometrajului inapoi, ca tu preferi o masina cu 150.000 km in bord cand in realitate are 300.000 si dupa te miri de ce apar probleme la varsta aia, mai apoi te plangi in stanga si dreapta de ce probleme ai avut tu la o masina cu 150. 000km si te aude altul si uite asa toti cred prostiile tale cand de fapt motoarele alea duc mult si bine daca le dai ce trebuie.

Asta e Romanu, chitibusar, vrea masina sh, ca e sarac, vrea un pret mic, si vrea sa fie impecabila, si cu kilometrii putini, si sa aiba o stea, sau patru cercuri pe capota. Ei bine, asa ceva nu se poate.

Cum am zis, pentru cei ca voi exista Logan, cu kilometrii putini si rulat pe drumurile patriei.

Si stai calm, asa cu peste 250.000 km cum au, se vand mai bine repede decat Loganurile laughing

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Stai un pic, tu ii recomanzi la 3000 euro un Audi si pe urma zici, citez :

"Asta e Romanu, chitibusar, vrea masina sh, ca e sarac, vrea un pret mic, si vrea patru cercuri pe capota"

pai exact prietene, daca ai doua 3000 euro nu cumperi un A4, cumperi o Corsa, sau un Polo sau o Fiesta care nu au 15-16 ani, cu au 10 ani si nu 300k km ci 170k km.

Tu macar picepi in ce contradictie ai dat cele doua raspunsuri?

Unul in care ii recomanzi o masina premium cand el are doar buget de 3000 euro

Si un raspuns in care condamni ca romani saraci vor Audi.

Si ce ca.cat are Loganul? Sau tu esti romanul ala care prefera masina cu 100k mai rulata si 10 ani mai veche doar sa nu fie vazut in Logan?

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Tu tot intelegi doar ce vrei este?

Cu referire la acea contradictie gasita de tine, eu am explicat cat se poate de frumos ca nu vei gasi o masina gen A4 de 15 ani imaculata cu kilometrii putini si la 3000 de euro.
Eu i-am facut o recomandare, si tot cu referire la ea incerc sa va fac sa intelegeti ca nu trebuie sa aveti asteptari nerealiste de la o asemenea masina, cum ar fi kilometrii putini sau vopsea imaculata.

Mai departe, e alegerea lui ce masina isi ea, indiferent ca e vorba de un A4, asa cum cum am spus mai sus, premium dar cu un numar de kilometrii si cu o varsta, sau ca vrea o oricare alta masina, Polo, Focus, Logan, care intr-adevar este mai noua deci respectiv mai putin rulata si se incadreaza in buget e alegerea lui si tine doar de preferintele lui.

Si da, i-am recomandat o masina premium, totusi unde e problema ta? Masina pe care i-am recomandat-o se incadreaza in cererile lui din intrebare, aia e. Ce alege, asta tine doar de el, nu inteleg ce te agiti asa. Ai o alta opinie, foarte bine, fa-i o recomadare si nu te mai baga in seama si in discutii contradictorii cu mine cat timp este vorba de o recomandare, de o parere personala.

Fiecare alege ce vrea, in functie de preferinte.
Asa cum fiecare masina isi are clientul.

Cat despre Logan, pur si simplu nu este pe gustul meu. In opinia mea o masina mai mult de servici, pe care o folosesti cat ai garantie, iar cand incep sa apara problemele, te descotorosesti de ea.
La fel si Duster-ul, are unele mici scapari care personal nu-mi plac, cum ar fi aceea parte de sus prin care trece centura, simpla si iesita in afara, totusi nu mai suntem in 2000, ma astept si eu sa iasa centura frumos si discret din stalp. Si din nou, altceva ce nu mi-a placut la Duster e locul in care e plasat butonul geamurilor electrice in spate, exact unde stai cu mana, prima data cand m-am uracat in spate intr-un Duster am dat direct cu cotul in zona butonului de la geamuri, destul de prost gandit parerea mea, sau cel putin cu unele detalii care lasa de dorit.
Nu spun ca nu ar fi masini bune, dar personal le consider prost gandite, sau cel putin nu pe gustul meu.

Si da, in momentul de fata aleg oricand o masina rulata, si mai veche, dar cu un design care-mi place, si cu un motor care sa-mi ofere puterea pe care o vreau decat un Logan la care sunt limitat in optiuni.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru OldSoul):

Am 19 ani, vreau sa-mi iau ceva mai ieftin de inceput, nu la 6000 de euro sa cersesc bani parintilor.

| KlArt a răspuns:

Vw Lupo

| Ene_Robert_Marian_1997 a răspuns:

Aici http://akk.li/pics/anne.jpg! Sunt cele mai tari sub 4000 euro, sper ca te-am ajutat! Daca vreti va puteti uita toti!

| suntserios a răspuns (pentru Ene_Robert_Marian_1997):

Slaba gluma

| Ene_Robert_Marian_1997 a răspuns (pentru Ene_Robert_Marian_1997):

Nu mai mere link-ul sad
L-AU DESTRUOSA