| CristiB93 a întrebat:

Ma gandeam la o situatie urata. Daca am de mers cu masina prin tara un drum lung si se intampla sa se strice ceva care sa imobilzeze masina pe vreun drum in afara localitatilor. Cum as putea rezolva problema, pe cine ar trebui sa chem in ajutor sau cine m-ar ajuta necunoscand pe nimeni sau ne avand pe cine sa sun?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La situatiile astea te gandesti dinainte de a pleca la drum, si iti iei la tine ceva de mancare, bani in plus, baterie la telefon si eventual ceva 'numere utile'.
Eu am patit sa raman in drum noaptea, la 30km de casa... Mi-a murit motorul intr-o panta, i-am dat drumul la vale ~100m pana intr-un refugiu. Am vazut ca nu am scanteie deloc, era duminica si nu am gasit pe nimeni (la telefon), care sa ma ajute, asa ca, neavand ceva de facut a 2-a zi, si fiind o persoana enervant de relaxata, am dat scaunul pe spate, am imbracat inca un rand de haine, si am facut 'nani' pana a 2-a zi. Luni dimineata am luat o ocazie pana in cel mai apropiat oras (altul decat al meu), am cumparat bobina de inductie, am venit cu un microbuz inapoi, am montat-o si am facut aia 30km in 20 de minute, cu tot cu ceva trafic.
Am mers dupa prieteni si mai departe de 100km, sa-i aduc "la cravata", i-am cules si de prin noroaie, santuri sau defectiuni in oras.
Daca nu ai pe cine suna, cum a spus si colegul, cauti pe cineva care ofera servicii de tractare, ori din zona in care ai ramas, ori din zona in care trebuie sa ajungi, ca sa nu ii platesti deplasarea mai mult decat e necesar.
Daca ti se intampla in timpul zilei, poti cauta ateliere/service-uri in zona, sunt sigur ca te pot indruma si spre cineva care sa te tracteze pana la ei, daca nu cumva o sa vina chiar ei sa verifice situatia.

| CristiB93 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu ai mers dupa prieteni sa-i culegi de prin noroaie, dar cand ti s-a intamplat tie ai dormit in masina si ti-ai rezolvat singur problema, nu te-a ajutat nici un prieten. Eu nu ma prea pricep la masina sa o repar singur in caz ca mi se intampla o defectiune mai mare decat o pana, deci singura solutie la care voi apela va fi sa caut pe net o firma de tractari din apropiere si sa vina sa ma rezolve ei, dar eu sper sa nu fie nevoie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CristiB93):

Eh, cam asa suna, dar crede-ma, toti aveau o scuza buna. De exemplu, nu aveau masina (atunci), erau la nunti, sau prin alte orase. Nici nu am insistat, ca eram la poalele pasului Mestecanis, si e cel putin nasol sa tractezi o masina 20km pe serpentine. Am preferat sa o repar acolo, sa-mi iau de o grija.

| CristiB93 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da bravo, dar tu te pricepi. Si eu as prefera asta inainte de orice altceva, dar ce sa fac daca nu ma pricep.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti chema o firma de tractare din apropierea locului unde ai ramas in pana, de obicei acestea au site-uri pe internet cu datele de contact.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni la un serviciu de tractari si gata