| o0DarKneSs0o a întrebat:

Salut, mai este posibil in ziua de azi sa iei carnetul cu spaga?

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pareai mai convingator daca scriai „e posibil sa il mai iei fara spaga".

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Scriu și eu ce spun uni

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Scriu și din experientele avute

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Tu ai scris? Raspunsul meu era pentru intrebarea postată.

| RAY a răspuns:

În Moldova, Oltenia, București aia nici nu fac o ora de traseu, doar pe bani iau permis, nu ca as fi deranjat dar trec prin orașul meu și aia din Oltenia mai și stau la noi, au plecat 20000 de mii de olteni în tm în ultimi 2 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

In zona Moldovei se face traseul, dar nu se fac toate orele. Pe la Iasi nu cred ca se ia spaga, acolo sunt foarte dificili moldovenii, nu treci de ei in nici un fel, poate doar daca esti foarte cunoscut. Au o placere sa te blocheze, si nu numai la examenul auto.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mann cunosc doua pers care au luat pe bani, am auzit ca în Oltenia se ia ușor

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Cred ca in majoritatea judetelor se poate lua cu bani, asta inseamna sa trimiti ceva catre examinator, prin instructor, inainte de examen.
Examinatorul dupa treaba asta, are grija sa nu te puna in situatii stresante, te duce pe strazi simple, fara circulatie, doar sa conduci drept cateva minute, apoi te declara admis.
In alte parti probabil se poate mai ilegal de atat, nu stiu.
Sper ca in cativa ani sa elimine cu adevarat retelele astea, nu doar de ochii lumii.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu vad pe strada mașini din Oltenia, București, Moldova ca încalcă grav regulile

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Incalcarile la modul "nu stau eu dupa fraierii aia" nu sunt datorita scolii de soferi/a modalitatii de examinare, ci a educatiei. Se cred deosebiti.
Ei sunt constienti ca incalca regulile.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Și legea proasta

| sierra1 a răspuns:

Numa' că nu te uiți la tv să vezi realitatea (nu programul ăla de știri ci starea de fapt)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-ai voie sa pui astfel de intrebari, dar da, se poate lejer.
In judetul Suceava nu s-a schimbat nimic, si mai sunt multe zone la fel sau mai naspa (Brasov, Pitesti, Bucuresti).

| Frank51 a răspuns:

Desigur, un procent chiar supărător...

| Dismally a răspuns:

Clar, sunt zone in care este complicat sa-l iei daca nu dai nimic indiferent cate de bun esti. Spaga se da prin instructorul de la scoala de soferi de obicei.

| Yuoia a răspuns:

In ziua de azi?!
Pai nu de aia s-a schimbat regimul? Ca sa nu semai faca nimic cu spaga, mita, nepotisme, etc.
Pune mana si invata. Cu spaga vei face accidente mortale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Cu șpagă în România este posibil orice.
Gândește-te doar că dacă nu ești capabil să iei carnetul la liber, cu siguranță nu vei reuși să conduci mult până nu vei face vreun accident, asta, desigur dacă cumva la tine făceai referire în întrebare.
Ce vei face, vei da șpagă și atunci?

| o0DarKneSs0o explică (pentru anonim_4396):

Sunt constient de asta... Eu doar vreau sa-mi fie mai usor la traseu, dupa o sa-mi mai iau ore suplimentare. Nu voi iesi in trafic asa fara experienta si pana nu ma simt pregatit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric da.

| gabriel2004o a răspuns:

Ohooo,da cum crezi ca ajungi cocalarii cu E46
Mulți dau "plicul" la începutul examenului fără sa fie văzuți de camera și practic pici pe traseul fără gropi sau trafic iar polițistul a câștigat o ora de somn

| o0DarKneSs0o explică:

Si cum de reusesc? La ce modalitate recurg?

| suntserios a răspuns (pentru o0DarKneSs0o):

De ce te ar interesa?

| Feitan a răspuns (pentru o0DarKneSs0o):

Frate e atat de simplu ca eu daca voiam puteam sa platesc sa fiu sigur ca il iau chiar in ziua traseului. Pur si simplu vorbesti cu instuctorul.