| anonim_4396 a întrebat:

Salut, nu de mult am împlinit 17 ani, și as vrea sa știu, cum este cu școala de șoferi, căci, nu știu la ce vârstă este legal sa o faci, și cu examenul auto (traseu+sala)

Răspuns Câştigător
| Decebal_Marius_Maria_1986 a răspuns:

Salut! Scoala auto este valabila un an din momentul in care ai incheiat cursurile (legislatie si condus).O poti face la 17 ani, insa in momentul in care dai ''sala'' trebuie sa ai 18 ani impliniti

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scoala de soferi se poate incepe cu 3 luni inainte de a implinii 18 ani.
Examenul de sala si traseul auto se pot da, numai dupa implinirae varstei de 18 ani.

| Superior a răspuns:

Dupa 17 ani oricand poti face scoala de soferi normala, iar diploma iti este valabila fix un an, timp in care trebuie sa dai examenele la rutiera pentru capatarea permisului.

| Passatb6 a răspuns:

Poti incepe inainte cu 3luni. Dai sala la cand faci 18, asa am facut si eu. La scoala inveti doar tu, instructoru nu prea iti explica.

| Ana11020201 a răspuns:

Poti da la scoala de soferi cu 3 luni inainte sa împlinești 18 ani.