| Marko556 a întrebat:

Salut,pot merge in Germania dacă mașina nu este pe numele meu?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, nu trebuie sa fii proprietarul masinii pe care o conduci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti, atat timp cat ai toate actele masinii in regula, in spatiul UE nu prea ii pasa nimanui a cui e masina

| mihai69 a răspuns:

Desigur. Doar să verifici dacă RCA-ul lui acoperă și daune produse de alt șofer decât proprietarul.

| Aditu94 a răspuns:

Nu, nu poti sa parasesti tara daca masina este pe numele parintilor, ai nevoie de o procura tradusa in limba statelor in care vei merge, legalizata. Daca era pe numele tau, era altceva.

| suntserios a răspuns (pentru Aditu94):

Poliția de frontieră te contrazice

"Potrivit actelor normative menționate, la trecerea frontierei de stat a României, conducătorul unui autovehicul trebuie să prezinte la control permisul de conducere valabil și certificatul de înmatriculare al autoturismului.

În acest context, având în vedere aspectele prezentate, precizăm faptul că personalul Poliției de Frontieră nu solicită alte documente suplimentare din care să reiasă raporturile juridice dintre conducătorul autovehiculului și proprietarul mijlocului de transport (procură, contract de închiriere, contract de vânzare-cumpărare, contract de comodat, împuternicire, etc.)."