| Maryan_Olteanu_1997 a întrebat:

Puteti sa.mi recumandati si mie o masina buna din toate punctele de vedere? O masina care sa arate bine sa nu consume mult!

Răspuns Câştigător
| MariusF23 a răspuns:

Ai grija ce mananci ca te murdaresti de cacao pe la gura. Preturile la masini SH sunt aproape la fel si in Romania si in Germania. Omul poate nu vrea sa se duca in Germania din diferite motive:
1. Nu cunoaste limba.
2. Nu stie procedurile.
Plus ca pretul adunat cu unele costuri depasesc valoarea totala de achizitie a aceluiasi model din Romania. Acuma astept sa-mi dai un link (unul singur macar) cu un Golf nou nout la 500 euro. Sau Skyline-ul ala de 600 vaci putere la 3000 euro.

19 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Volvo v50 d2 1.6 diesel 110 cai putere, ~300 nm [cuplu] face suta in 11 secunde consum mixt de 4-4.5% in afara de ~3.7 in oras undeva la 5.5-6
De aratat arata foarte foarte bine, o masina mare, portbagaj de ~410 litri [destul de mare] o masina foarte sigura, fiabila, usor de intretinut, superba!
Eu detin un v40 din 97 la peste 400 000 km si merge ca nou, nu rugina, nu probleme!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacia logan, ieftina, usor de intretinut, economica si noul model destul de bine dotat si aratos

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astra G 1.2-1.4-1.6 sau Renault Clio II 1.2, Renault Megane 1.4-1.6-1.8 sau Opel Corsa 1.0-1.2; toate astea pe benzina.
Dieseluri iti recomand Golf 4 1.9 TDI (ALH) sau Ford Focus 1.8 TDDI (foarte asemanator cu ALH-ul).
Presupunand ca ai buget intre 2000 si 3000e, ca la intrebarea precedenta intrebai de Golf 4 TDI.
Personal as alege ceva dintre cele pe benzina, dieselul nu mai e pe gustul meu.

| cristimihailov a răspuns:

Dacia Logan.
Gandeste-te altfel: cat ai putea sa mergi intr-un an? Poate 15000 km? Si cat ai putea sa consumi cu loganul? 8 %? Si cat ai putea sa consumi cu alta masina mai smechera? 6%?

Si daca faci un calcul sa vezi cat economisesti acesta ar fi de 2%? Oare cat vei economisi la 15000 km? Vei economisi 300 L de benzina. Cat costa benzina? Sa zicem 6 RON? Asta inseamna ca pe an vei plati mai mult 1800 RON.

Acum, fa si tu calculele si vezi care e mai buna. Eu m-am referit la preturi de masini noi. Dar si la second hand e tot pe acolo.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ar fi indicat sa ne spui si care este bugetul de care dispui. Asa, eu pot sa-ti recomand si ultimul model de Tesla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maryan_Olteanu_1997. Hai sa-ti zic un secret. In Romania un Volkswagen Golf il gasesti la 3000 Euro minim. In Germania, nou nout gasesti la 500 de euro. Daca chiar vrei masina smechera, uite, la 4000 de Euro gasesti in Germania un Audi TT, gasesti chiar Ferrari. Nu consuma mult. Daciile da-le dracului ca nu-s bune de nimic. Intra pe
site-ul mobile.de si gasesti acolo tot ce vrei. Am gasit un Nissan Skyline GTR 32 full tuning cu motor de 600 PS [cai putere] la doar 3000 Euro laughing. Deci in Romania iti iei doar nimicuri.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha, hai sa fim seriosi, golf nou nout la 500euro? lasa prostiile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Frate,in Germania mai gasesti, poate esti socat ca in tara aia de Romania gasesti numai nimicuri

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia da tu frumusel un link la golful minume de 500euro aproape nou nout.

abia astept, maine plec in Germania sa il cumpar.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca astept link ul cu masinile minune din Germania. Am bagajul facut sa plec sa cumpar una. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cauta pe mobile.de

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu ce exista pe mobile.de
tu da mi link ul minune la golful aproape nou care costa 500euro

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

N-am zis ca e doar unul. Si nu e aproape nou. Dar nici vechi nu e. Cateva luni daca au, si nu e doar unul, sunt mai multe. Eu am vazut cu ochii mei in Tuttlingen.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da un nenorocit de link odata daca sunt asa de multe, ca incepi sa ma plictisesti

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci,sa terminam cu aberatiile tale. Nu cumpara nimeni un golf cu 15. 000euro si sa il vanda 2 ani mai tarziu cu 500euro, adica la pretul unor cauciucuri de iarna

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Suntserios,tu chiar crezi ca nemtii is asa de prosti ca romanii? Aci sunt la alte preturi, acolo esti in Romania hei, aici esti in RO.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Te mai contrazici mult cu mine? sau vii cu dovada sa iti sustii aberatiile?

tocmai ca nu cred ca sunt prosti, pe site ul vw Germania pretul unui golf e de 17.325, 00. Ce neamt intreg la cap l ar vinde cu 500 euro? Poate peste 30 ani.

Deci vii cu link ul ala nenorocit sau iti sustii postia pana in panzele albe?

| MariusF23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija ce mananci ca te murdaresti de cacao pe la gura. Preturile la masini SH sunt aproape la fel si in Romania si in Germania. Omul poate nu vrea sa se duca in Germania din diferite motive:
1. Nu cunoaste limba.
2. Nu stie procedurile.
Plus ca pretul adunat cu unele costuri depasesc valoarea totala de achizitie a aceluiasi model din Romania. Acuma astept sa-mi dai un link (unul singur macar) cu un Golf nou nout la 500 euro. Sau Skyline-ul ala de 600 vaci putere la 3000 euro.

| MariusF23 a răspuns:

Ce buget ai? Ca sa stiu la ce sa ma orientez.

| Maryan_Olteanu_1997 explică:

Eu am 4000e!