| Vasile6574 a întrebat:

Salut, ştie cineva ce risc daca ma opreste politia, eu fiind cu o motocicleta de 200cc iar eu nu am permis de conducere? Plus ca sunt si minor. Fuga ar putea sa ma ajute?
PS: De precizat ca sunt din R.Moldova. Mutumesc.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu prea scapi cu fuga ca te poate prinde la granita sau intr.un oras

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici este o pagina romaneasca dar cred ca si in Moldova iti iei puscarie daca conduci fara permis. Daca esti minor, s-ar putea sa sa scapi dar si-o iau parintii, o amenda de toata frumusetea si cel ce ti-a dat cheile poate merge la puscarie. Nu te juca!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si unde sa fugi? Daca te-au vazut te vor urmari. Daca lasi motocicleta te prind.

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

El a vazut filme multe, nu stie ca nu poti sa scapi de politie daca fugi.

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal, ceva pușcărie su suspendare

| mihai69 a răspuns:

În R.M. nu ştiu ce legi sunt, dar în România rişti dosar penal, chiar şi minor fiind, şi nu - nu scapi cu fuga.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In Romania, daca esti observat cu asa ceva, si fugi: esti prins, imobilizat "putin", retinut, chemati parintii, deschis dosare penale pe numele tau, al parintilor si al celui care ti-a dat motocicleta.
In Moldova probabil e cam la fel partea legislativa, aplicarea e cu alt accent, si eventual niste agresiuni fizice (tu catre politisti, ei tie, toti la gramada... va descurcati voi).

| Goete a răspuns:

Nu stii sa mergi cu bicicleta sau la voi nu poti lua permis pe 49cmc la varsta ta?

| brokxy a răspuns:

Fa sa nu te prinda. Du-te pe drumuri mai pustii, pe langa padure unde nu e multa aglomeratie sau pe drumuri putin circulate, scurtaturi. Daca te prinde politia pe drum bagi minciuna ca cineva ti-a cerut sa ii duci motocicleta gen frate ceva, zici ca nu se mai intampla ai scapat, Eu le-am zis la politisti ca nu se mai intampla si am scapat :3

| brokxy a răspuns:

Bine eu sunt fata dar daca bagi si tu ochi de catelusi posibil sa functioneze rolling on the floor

| NoriAl a răspuns:

Spui ca esti din RM. Mi se pare ca la voi inca mai sunt scolile de corectie (puscaria pentru minori). Nu scapi cu fuga. Te gasesc pentru ca esti vazut, inregistrat pe camere, etc. Daca vrei sa intri in acea scoala, urca pe motocicleta.

| Vasile6574 explică (pentru NoriAl):

Avand in vedere ca merg pe drum de tara unde nu sunt camere, iar politia umbla cu logan si sunt chiar nepasatori de motociclisti, ni cred ca patesc ceva.

| NoriAl a răspuns (pentru Vasile6574):

Incearca!
Apoi sa ne spui si noua cum sunt conditiile de la scoala de corectie.

| Vasile6574 explică (pentru NoriAl):

? Nici nu avem asa ceva