| TheNone a întrebat:

Am de gand sa-mi cumpar o masina, mai precis un Logan 1.4 sau 1.6 benzina cu un buget de cam 1500-1600 euro, vreau sa stiu daca merita adica eu am inteles ca nu prea se strica si e chiar ok ca masina. Vreau sa raspunda doar cei ce au avut sau au nu cei in necunostinta de cauza. Si vreau sa stiu si cam cat ajunge impozitul si asigurarea anual. FUNDA MARE!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Motorul ala de 1.6 merita banii mai ales ca nu se mai fabrica.

Loganul e logan, e o masina rezistenta si usor de intertinut. Cum o sa se comporte masina pe care o iei depinde de cum a fost intretinuta... dar gandeste te ca sunt Loganuri taxi care au 400.000 km fara probleme.

Impozitul e o nimic toate... pana in 80 ron
Asigurare depinde de varsta ta... daca ai sub 30 ani probabil va fi undeva la 1000-1300ron/an

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Am mers de curand cu un taxi Logan care avea 640.000, si mergea mai bine ca altele care la 200.000 erau praf. Depinde mult si cum e intretinuta.

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

De 1.4 mpi stiu ca duce mult si bine, foarte fiabil si nu consuma prea mult 5.5-6.5 pe o solenza, banuiesc ca pe logan n-o fi asa mare diferenta cat despre 1.6, daca-l nimeresti pe ala cu 16v are 105 cp parca, ei bine ala fuge de rupe! 10.4 secunde pana la 100 kmh sunt decente pentru fugareala, totusi sa ai grija, totusi, ca loganul nu-i cea mai stabila masina!
Asa ca fiabilitate loganurile sunt bune, conteaza sa fie intretinute corespunzator! Sa nu aiba rugina, sa nu troncane, tot ce tine de partea electrica sa functioneze cum trebuie si ala-i!

| gamersamp12 a răspuns:

Se merita sa dai bani pe un logan, nu se strica si este ieftin de intretinut. Deci de ce nu.