| vipera555 a întrebat:

Am o problema cu statia! Am o statie Prezident Gimi.Cand motorul este oprit statiea functioneaza bine.Dar cand pornesc motorul se aude un bazait puternic in ea! Va rog ajutati-ma Dau funda

4 răspunsuri:
| viorel6122 a răspuns:

Daca o ai in folosinta pe o Dacia in mod sigur zgomotul vine de la alternator, nu rade, trebuie sa montezi un condensator pe alternator si o sa-ti dispara zgomotul.Te sfatuiesc sa te adresezi unui electrician auto care a practicat meserie in anii de voga a batranei Dacii vorbim de un camp de interferente care o sa fie anulat de acel condensator montat pe alternator.

| viorel6122 a răspuns:

Perfect asemanator cu Dacia, si aici fac referire la placa cu diode de pe alternator.Deci incearca sa montezi un condensator de tipul celor care sunt pe Delco la Dacii cu firul din capul condensatorului pe borna de + si camasa exterioara pe borna de - de pe alternator, si o sa constati ca dispare zgomotul de fond din statie.Bafta,totusi incearca sa te adresezi unui electrician auto sa-ti faca montajul.

| Bogdan_Mirica_1991 a răspuns:

De la amplificator este.