| PetrisorAdrian a întrebat:

Salut TPU, am obtinit permisul de conducere categoria (B) acum ceva luni un urma in Romania. As dori sa stiu daca trebuie sa detin semne de incepator pe masina in Marea Britanie.
Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu știu în alte țări să existe legea cu semnele de începător, dar eu nu știu legislația tuturor țărilor. Așa că interesează te de legislația rutieră din UK

| relian a răspuns:

Masina trebuie sa corespunda normelor din tara unde esti. Daca acolo nu au aia semne de incepatori, atunci nu pui, pentru ca nici nu ai de unde pune laughing banui ca daca aia ar avea semne, nu cred ca ar fi identic cu cel din RO.
Astea is chestii optionale, ma refer tine de fiecare tara, nu-i chestie obligatorie, asa ar fi fost semnul la fel.
Intreaba si tu acolo in UK la aia ce se ocupa cu permise, sau un politist daca iese in drumul tau.

| anonimg a răspuns:

Nu știm legislația din Marea Britanie.
Eventual contactezi Ambasada României din Anglia. Poți să o suni sau să scrii un email. Și îți va răspunde, probabil in 1-2 zile lucrătoare.

| melimili a răspuns:

In Romania sau Marea Britanie, tot incepator esti.
Nu incerca sa ocolesti legile. Englezii nu inchid ochii ca romanii.

| suntserios a răspuns (pentru melimili):

Și englezii zic că e obligatoriu semnul de începător?