| M4RK a întrebat:

Luni am luat permisul de conducere si as vrea sa stiu daca la scuter trebuie puse semne de incepator?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligatoriu semnul de incepator, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART.149.(1) Conducatorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obtinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbena, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamarii, de culoare neagra, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmeaza:
  a) la autovehiculele din categoriile AM, A1, A2 şi A, în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare sau înregistrare, după caz;"

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e necesar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie.

| piratuu a răspuns:

Nu trebuie.