| claudiualin5 a întrebat:

Sall. Daca la un sens giratoriu, in loc sa faci a 3 iesire, faci a 4 ( sens giratoriu cu 7 iesiri) te penalizeaza politistul? cu cate puncte?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iesi regulamentar nu vad de ce sa te penalizeze. Nu stiu sa existe puncte de penalizare ca nu mergi exact pe unde vrea el

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

E cam neclara intrebarea ta, in ce calitate te penalizeaza? Ca conducator auto sau ca absolvent al scolii de soferi care da examenul?

Daca e vorba de a doua varianta e normal sa te penalizeze pentru ca nu ai ascultat indicatiile lui si te-ai abatut de la traseu.

| claudiualin5 explică (pentru Intruder19):

Cu cate puncte?

| Intruder19 a răspuns (pentru claudiualin5):

9 puncte, se incadreaza la nementinerea directiei de mers.
http://www.autostonny.ro/e107_images/Penalizari_traseu.jpg

| claudiualin5 explică (pentru Intruder19):

Inseamna ca nu stii ce inseamna mentinerea directiei de mers:
Inainte de pornire trebuie ca elevul sa se asigure temeinic ( in oglinzile retrovizoare si sa intoarca capul spre stanga) si sa semnalizeze.
In ceea ce priveste mentinerea directiei de mers se are in vedere ca elevul sa tine mainile corect pe volan (10 si 10), sa nu bruscheze volanul, iar atunci cand autovehiculul se abate de la directia dorita sa corecteze corespunzator ( prin miscarea volanului in sens opus) si apoi sa indrepte rotile. Se va compara volanul cu ghidonul unei biciclete.
Pentru a putea mentine directia de mers, privirea cursantului trebuie sa fie orientata inainte, eventual la autovehiculul din fata si nu in imediata apropiere a masinii, viteza de deplasare fiind redusa.
La trecerea de pe o banda pe alta i se va explica cursantului ca acest lucru trebuie facut in mod progresiv, fara bruscarea volanului si numai dupa o prealabila semnalizare si asigurare.