Întrebare recomandată | geoooorgelush a întrebat:

am schimbat placutele de fana la masina e un peugeot 406 motorina am desfacut furtunul de lichid de frana de la roata l-am pus la loc dar nu mai tine frana pe acea roata oare ce sa antamplat, ca uleiul ce la pierdut l-am completat trebuie cumva aierisit a prins aier si nu mai face presiune sau ce poate fi mersi

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cine tea pus sa scoti furtunul cind schimbi placutele? Ce are a face una cu alta.Schimbi doar placutele si atat nu scoti totul de pe la frina sau mai stiu eu ce altceva.Fa cum a zis olivert mai cauta o persoana si aeriseste frina la roata in cauza.Pui pe amicu tau sa dea la pedala de 2-3 ori timp in care tu desfaci surubul ala de aerisire de acolo de la frine si cind amkicu apasa ultima pedala zii sa o tina la fund si-o tu lasi si vezi daca curge fluid si cind vezi ca curge insurubezi la loc.Si mai repeti asa de 2-3 ori si dupa gata aia e tot.Asta sa nu mergi la mechanic sai mai dai si aluia bani. Faci asa pentru toate rotile daca nu tin si dupa verifici iar lichidul din bidonasul ala completezi daca e cazul si de altadata sa nu mai umbli la furtune.Bafta

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da, trebuie desfacuta instalatia, apoi o alta persoana sa apese pe pedala pana iese numai lichid, indicat este sa se faca aerisirea cu un aparat de aerisit profesional nu cum se facea la dacie dar... daca nu vrei sa vizitezi un service merge sa aerisesti si tu franele.

O alta varianta ar putea fi de la placuta care nu calca pe disc dar asta e mai greu de crezut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. o persoana tine apasata pedala de frana.
2. cealalta persoana desface aerisitorul de la etrier. NU se umbla la conducte!
3. se deschide incet aerisitorul, pana cand pedala se duce la fund.
4. se inchide aerisitorul;
5. se fac pedale pana se intareste iar pedala
6. se reia procedura la fiecare roata;
7 mereu se verifica nivelul lichidului de frana si se completeaza cu acelari DOT ( cred ca 4 ai ).
Bafta si nu te mai juca la frane!

| olivert1310 a răspuns:

A intrat aer in instalatia de franare. Necesita o aerisire. Pentru asta este nevoie de doi oameni:unul care stie ce face, si celalalt sa faca ce-i spune priceputul. De unul singur nu se poate. Nu te juca cu franele, sunt importante. Du-te la un mecanic si cere sa-ti faca o aerisire la sistemul de franare. Ar trebui sa primesc bani pentru toate informatiile de mecanica pe care le dau pe aici. Eu am invatat greu, in ani de ucenicie, pe sub masini si cu un sef care trage cat poate din tine big grin

| 0rlando a răspuns (pentru olivert1310):

Trebuie să te trag de urechi, pentru că aerisirea se poate face și de către o singură persoană. N-ai auzit de aerisirea turcească?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru olivert1310):

Daca pui asa problema nu le mai raspunde si ai scapat de grija si de munca neplatita!

| geoooorgelush explică:

Multumesc la toti pentru raspunsuri banuiam eu ceva santeti de mare ajutor si anca o problema la masina nu merge mereu motorul rotund cand e fig sau la pornire ba chiar uneori cand i se pune pata merge asa cu antreruperi si cand face asta scoate mult fumm sa fie vreunul din injectoare sau pinde aier pe la vreun tub de motorina? va multumesc pentru tot