| Suciu_Abel_2000 a întrebat:

Salut TPU! Am si eu o mica intrebare.
Pe 21 iunie am primit 290 de lei la mine in oras pentru centura. Nu era o mare problema am zis ca am timp s-o platesc.
Peste 2 luni ghinion. In timp ce mergeam spre Germania, la 20 de km de orasul meu m-a luat radarul cu 91 km/h (1305 lei amenda).
Acum vreau sa scot un certificat fiscal de la primarie din orasul meu. Ar trebui sa platesc si acea amenda de 1305 lei daca nu am primit nimic acasa de 2 luni. Doar despre amenda de 290 de lei am primit instiintare!
Dau funda!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, trebuie sa le platesi pe ambele.
daca nu te durea in dos de ele plateai doar jumate, acum totul.

| sierra1 a răspuns:

Vine și a 2 a, nu te teme

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la primarie, o platesti pe ala de 290 lei (care era vreo 100 de lei daca o plateai in 15 zile), si vezi daca primesti certificatul sau nu.
Din Germania nu vin prea repede amenzile, dureaza macar doua saptamani.

| Catrice a răspuns:

"am primit 290 de lei la mine in oras pentru centura" dacă nu citeam și restul înțelegeam altcevahee hee
Logic ca trebuiesc toate plătite, altfel te iau ăștia pentru neplata amenzilor.

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Daca era așa, te-ai fi mutat din județ laughing))

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Parca erai decedata.

| Frank51 a răspuns:

Tu plătești cât îți cere la ghișeu, dacă ai noroc încă nu a intrat în baza de date și plătești doar prima amendă.

| VoidEternal a răspuns:

Da, trebuie platite ambele, altfel nu vei primi fiscalul.
Baza de date a fiscului nu are treaba cu cat de repede (a se citi incet) se misca posta.

| aditimus a răspuns:

Normal ar trebui pentru ca apare in baza de date depinde si de cat de repede se misca politia din Germania.

| mi25 a răspuns:

Amenda nu se inregistreaza imediat la fisc. Organul constatator are timp de 90 de zile pentru a transmite aceste date. De regula se asteapta 60 de zile pentru ca persoana contravenienta sa isi plateasca amenda. Dar asta nu este obligatoriu.
Daca ai domiciliu intr-o localitate inregimentata in site-ul "ghiseul.ro", poti sa-ti faci cont si sa afli ce ai de plata.