| Ma12345 a întrebat:

Salut, am o întrebare
Azi am primit o amenda pentru viteza iar Cand Primești o amenda ar trebui sa primesti o Înștiințare cu privire la acest lucru prin posta din câte stiu, ideea ar fi ca ai mei sa nu afle de acest lucru.
Întrebare este, in cat timp se trimite aceea Înștiințare si daca mai este nevoie sa o trimită daca eu vreau sa plătesc amenda săptămâna asta

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai procesul verbal nu iti mai trimite nimic acasa

| Ma12345 explică (pentru suntserios):

Chiar daca practic mama este proprietarul mașinii?

| suntserios a răspuns (pentru Ma12345):

Nu contează dacă ai primit deja procesul verbal.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda se stabileste prin procesul-verbal de contraventie. Daca procesul a fost incheiat si l-ai primit pe loc atunci nu mai primesti nimic acasa. Doar daca nu platesti amenda vei primi o instiintare de executare silita.
Asa fiind este bine sa platesti amenda in maximum 15 zile de la primirea p.-v.c., vei plati numai jumatate din minimul amenzii.