| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, am un golf 4 1.6 16v din 2003 iar un prieten de al meu are tot un golf 4 1.4 din 2003 si amandoi avem un casetofon jbl si muzica la el se aude mai tare in boxe decat la mine, bass-ul in special, aceleasi reglaje dar se simte o diferenta, el are tot ca mine, boxe originale de golf, cumva legaturile sunt proaste pe la casetofon?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"a el se aude mai tare in boxe... legaturile sunt proaste pe la casetofon?"

Nu. Dar dacă player-ele sunt identice, precis ai boxe mai proaste ca ale amicului

| IonutSxz explică (pentru sierra1):

Avem aceleasi boxe. ma gandeam ca poate legaturile nu sunt corecte, gen boxa din spate e legata pe boxa din fata, ceva gen, daca are vreo treaba

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Difuzoarele imbatranesc in timp.
Golf 4 a avut o sonorizare foarte buna, dar sunt masini vechi, cocosate de acum, iar difuzoarele nu mai sunt nici centrate, nici cu suspensia intreaga...
Eu zic ca ai membranele afectate, poate a intrat si apa prin difuzoare, si de aia nu se mai aud ok.
Sau s-a bagat vreun Dorel la instalatie, si a pus aiurea firele de difuzoare.
Vezi ca eu am primit pachet cu mufe noi ISO, in care pinii mufei pentru difuzoare erau bagati foarte aiurea, a trebuit sa-i scot si sa-i pun eu in ordine. La fel, nu intelegeam de ce nu se aud difuzoarele cum trebuie.