| Alexe_Silviu_2000 a întrebat:

Salut TPU
Am un logan din 2006 cu boxe si casetofon blaupunkt originale
Cat imi duce puterea rms casetofonul?
Mersi

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

4X17W RMS
Adica putere efectiva.
La puterea aceasta ai 10%distorsiune deci volumul nu va ajunge la maxim ca va gajai totul.
Boxe pui ce vrei.
Ideea este sa fie ceva mai mari decat puterea RMS a amplificatorului si musai pe 4 ohm.
Conteaza mai mult sensibilitatea decat puterea.
Un difuzor cu sensibilitatea de 92db se va auzi de doua ori mai tare decat unul de 89db la aceeasi putere consumata.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cauti pe net modelul exact si afli cat scoate.

Bula
| Bula a răspuns:

Casetofonul nu are "putere rms", doar difuzoarele.
Puterea rms a difuzorului este recomandata sa fie cel putin dublul puterii electrice de iesire a unui canal din casetofon.