| Ardei87 a întrebat:

Am un Passat B6 2006 2-0 TDI 140 cp si astazi as vrea sa ii schimb apa de la motor si sa pun antigel! Buun, as dori sa stiu care antigel este mai bun si cat incape in vasul de expansiune? Multumesc mult! Fundaa!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Capacitatea este de cca 5l; lichidul de răcire e din cel mov.
Apă + antigel G12 (40% sau chiar mai mult).

| relian a răspuns:

Sa schimbi apa la motor? Apa la motor nu trebuie sa o schimbi niciodata, asta daca e apa cu antigel.Adica din intrebarea ta sa inteleg ca tu pana acum ai folosit apa curata si acum ca vine frigul pui antigel? Naspa.Atigelul ala il pui odata si acolo moare, nu il mai schimbi deloc nici vara nici iarna.Antigelul ala nu doar protejeaza motorul de inghet ci si de alte chestii de corodari etc.Deci se recomanda ca antigelul sa fie acolo iarna vara, nu se schimba niciodata, doar daca faci ceva reparatii la motor.Cint incape intrebi? Pai si tu pana se umple cu motorul oprit, apoi pornesti motorul, lasi sa mearga ceva timp apoi vezi de mai trebuie sau nu si mai adaugi.De asemenea poti sa deschizi si caldura la maxim.Si cam asta e. Dupa o zi te uiti iar sa vezi pana unde e apa in rezervorul ala si pui pana la semn la max.Asta e tot.