| Gbkjgv a întrebat:

am un seat leon 1, 6 101 cp din 2003, si am gasit un motor de venzare cu 150000km. facuti de 1, 8benzina,se potriveste pe masina? Voi avea probleme la itp sau la taxe? Pentru cunoscatori, dau funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa schimbi motorul unei mașini nu e caz penal. Așa ca nu te lua după toți "cunoscătorii". Vei avea probleme in sensul ca motorul nu va avea același sistem de fixare și prindere cu cutia ta actuala de viteze. In al doilea rând nu va veni la locul lui pe suporții de motor, care sunt pe bara transversala, fixată pe șasiu, apoi sindroamele din cutia de viteze sunt calculate pentru motor de 1.6, 101 cp și un anumit cuplu măsurat in nM(Newtoni pe metru). Apoi partea electronica, adică unitatea centrală (ECU), cea care transmite comenzile la motor pe tru ca acesta sa pornească și sa funcționeze, nu se va potrivi. In concluzie e mult prea greu și nu merita. Îți doresc succes!

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poti avea probleme doar cu vreun dosar penal atat.

Răspuns utilizator avertizat