| MariusDogaru a întrebat:

care este diferenta intre stationare, oprire si parcare?
Credeam ca oprirea si parcarea e acelasi lucru, dar intrebarea 319 de la examenul auto spune ca nu e acelasi lucru...

Răspuns Câştigător
| BroSafarii a răspuns:

*Stationare - Opresti intr-un loc pe o perioada lunga de timp. ( 2 nopti, 3... etc.)
Stationam la o pensiune.
*Oprire - Opresti intr-un loc pentru o perioada scurta de timp. ( scurt. )
Am oprit la magazin.
*Parcare - Pe o perioada de timp mai indelungat. ( 1 zi )
Am parcat in curte.
-
Scuze de exemple, doar sa te lamuresc, daca nu cauti fiecare cuvant in parte pe DEX online. Funda?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai fi citit codul rutier in loc sa te arunci direct la intrebari ai fi aflat

Ia uite ce zice

Art. 63
(1) Se consideră oprire imobilizarea voluntară a unui vehicul pe drumul public, pe o durată de cel mult 5 minute. Peste această durată, imobilizarea se consideră staţionare.
(2) Nu se consideră oprire:
a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulaţia pe drumul public respectiv;
b) imobilizarea autovehiculului având o masă totală maximă autorizată de până la 3, 5 tone, atât timp cât este necesar pentru operaţiunea de distribuire a mărfurilor alimentare la unităţile comerciale.
(3) Pentru autovehiculele care transportă mărfuri, altele decât cele prevăzute la alin. (2) lit. b), administratorul drumului public împreună cu autorităţile administraţiei publice locale, cu avizul poliţiei rutiere, vor stabili programe sau intervale orare pe timpul nopţii, în care oprirea sau staţionarea este permisă pentru distribuirea mărfurilor.
(4) Se consideră parcare staţionarea vehiculelor în spaţii special amenajate sau stabilite şi semnalizate corespunzător.
(5) Vehiculul oprit sau staţionat pe partea carosabilă trebuie aşezat lângă şi în paralel cu marginea acesteia, pe un singur rând, dacă printr-un alt mijloc de semnalizare nu se dispune altfel. Motocicletele fără ataş, mopedele şi bicicletele pot fi oprite sau staţionate şi câte două, una lângă alta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce raspunsuri ai primit, si cui i-ai dat funda... laughing

| dannyel86 a răspuns:

Nu are cum sa fie acelasi lucru, tocmai pentru ca regimul lor e diferit (indicatoare, reguli care au legatura cu ele).
"Parcarea este staţionarea vehiculelor în spaţii special amenajate, semnalizate cu indicatoare şi marcaje." ("P").
"Oprirea este imobilizarea voluntară a unui vehicul pe drumul public cu o durată de până la 5 minute. Peste această durată, imobilizarea se consideră staţionare."

Afli detalii generale pe linkul de mai jos:
https://permis2012.wordpress.com/2012/06/12/oprirea-si-stationarea/

| Adrian_Scurtu_1988 a răspuns:

Oprire = imobilizezi masina mai putin de 5 minute;
Stationare = imobilizezi masina mai mult de 5 minute;
Parcare =imobilizezi masina in loc special amenajat si semnalizat cu indicator "P''