| MotoKatâr a întrebat:

Care fuge mai tare, un golf 4 pe benzină cu motor de 1.6 16V sau unu cu motor diesel 1.9 TDI. Aş dori sa răspundă doar cei care se pricep si stiu despre ce-i vorba.Multumesc.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de motorizare si de starea masinii, aici vorbim de doua masini second hand din cate imi dau seama.
Cel care invinge in afara de sofer este acel o-100 km/h cine atinge mai repede acela va castiga.
Lumea confunda cuplul mare al dieselurilor cu castigul, fratilor caii putere castiga cursele si nu cuplul!
Masinile turbo-benzina au de obicei cupluri mai mici decat turbo diselarele pe aceeasi cilindree, dar care-s mai puternice oare?
Sa stii ce am observat la disel este ca urca mai usor o panta, deci daca sunt puteri relativ apropiate si trebuie sa "urci" dieselul va urca mai repede. In linie dreapta depinde de mai multi factori!

Bula
| Bula a răspuns:

Soferul, dupa masina, daca uita sa traga frana de mana la masina lasata singura, in panta! big grin

| Sofer a răspuns:

1.9 tdi bate oricand benzunaru de 1.6 la viteza

| suntserios a răspuns (pentru Sofer):

Poate la cuplu... la viteza mai greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar ca cel cu turbina, 1.9 tdi, are 100 cp, pe cand benzinarul are abia 70-75 laughing.

| Ionut29897 a răspuns:

1.9 tdi de 131 cp e Perfect face oricand benzinarul doar trebuie sa ai grija de turbina