| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU!
Cat ma costa sa inscriu o mașina din Anglia in Romania? (BMW F10 )

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O inschii in Bulgaria cu 300 - 400 euro apoi o inscrii in ro. Sau ramai in uk definitiv ce rost are sa mergi in ro unde poti avea accident cu masina? Englezoii sant cacanari de fel si merg ca broastele ai drumuri mai bune etc

| Simpatic a răspuns:

Scurt si la obiect masinile de Anglia nu se mai pot inmatricula pe Romania...decat daca schimbi volanul!
Mai simplu ar fi sa vinzi masina in Anglia sa mai pui bani si sa iti cumperi acelasi model din Germania sau alt stat UE

| Madalin2004 explică (pentru Simpatic):

Masina este cumparata pentru reseeling, adica sa o vand mai departe si sa imi scot un bănuț pe ea

| Simpatic a răspuns (pentru Madalin2004):

Reseeling? nu ai inventat ceva nou, de prin 2007 de cand s-au deschis granitele UE pentru tari cu 'dezvoltarea in urma' precum Romania si Bulgaria, samsarii tot aduc masini, nici nu avem unde sa mai parcam asa de multe masini sunt, cred ca undeva la 2 masini pe cap de locuitor laughing m-as bucura sa fi fost ca in Dubai 2 masini sa aiba fiecare un Maserati si un Bentely, dar ce sa vezi aici pute la propriu de dieseluri de 400k km! diesel power!

Cand te gandesti ca in state civilizate precum Singapore platesti o taxa de 100.000 de dolari doar ca sa ai dreptul sa detii o masina, iti dai seama unde se situeaza ceilalti 'civilizati' europeni care au facut o practica in a deversa gunoiul automobilistic in tarile ramase in urma, adica Franta, Germania, Austria, Olanda dau gunoaie in tari precum Romania, Bulgaria, Serbia, Ungaria si lista poate continua.
Fata de tarile cu adevarat dezvoltate precum Japonia sau Singapore Franta si Germania sunt la baie, ca legi, ca oameni ca orice...mai nou ca practica intre state!

Cu alte cuvinte ce e rau la ei, la noi e bun! Ce nu trece ITP-ul riguros in Germania aici poate veni fara probleme.

Cam asa sta treaba si cu masinie de UK, doar ca acolo ITP-ul se face pe bune, volanul e buba!

Daca stau sa ma gandesc nu am vazut circuland aici cu numere definitive de RO dar volan pe dreapta decat melteni, agramati cu 4 clase si de etnie!
Cand o sa vad un medic, profesor doctor ca are masina cu volan pe dreapta, ma dau jos si il imbratisez!

Acum se pune problema de ce doar meltenii conduc astfel de masini? eu stiu, voi stiti?

ps: nu m-am luat de cei care au masini cu volan pe dreapta dar sunt in tranzit! ci de cocalarii care pentru ca nu au bani nici de un telefon bun, cumpara vechituri si cu volan pe dreapta pentru ca e jumatate din pretul unei masini SH acelasi model, deci jumatate din jumatate cum ai zicewinking IN TIMP CE ALTII AU ELECTRICE LA 150.000 DE COCO, mi-ar fi rusine sa fiu meltean in 2023, unii nu pot scapa de sindromul carutii in timp ce altii detin OZN-uriwinking

| Simpatic a răspuns:

@relian

Am zis ca si Japonia are volan pe dreapta mai melteanule nu ca japonia e in UE!
Practic pot aduce masina din japonia si circula cu ea aici, este cunoscut modelul Nissan GTR Skyline care face furori in Japonia si Europa, printre pasionati si nu s-a fabricat decat cu volan pe dreapta, foarte multi oameni cu bani si pasionati doresc acea masina, nu stiu daca cineva in Ro s-a incumetat sa schimbe volanul, costa mai mult decat ti-ai putea tu permite o masina doar conversia in fine.

Nu avea rost sa ma iei pe mine in barca cand vii sa ma contrazici cu chestii pe care eu le-am explicat > volan pe dreapta periculos cand in tara la tine se conduce pe dreapta deci cum faci depasiri, pe drum cu 1 banda mers inainte?

Inainte sa imi predai soferistica si geografie...

Mai sunt o multime de state calarite de englezi in trecut care au acelasi sistem de volan pe dreapta, nu ta face mai inteligent daca le stii sau nuwinking

tot un rahat ramai, fara bani si meltean!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Simpatic):

Ești prea inteligent și educat pentru a vorbi urăt cu oamenii. Nu merită să te cobori la nivelul lor.

| Simpatic a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu stiu daca e asa, dar multumesc tinere!

| relian a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Pentru papagalu de sipatik, cred ca ma confunzi amice.Eu nu ma laudai niciodata ca fac vancatele pe undeva, laughing nu stiu ce rahat maninci, dar se pare ca o faci cu pofta.
Eu nici nu merg in vacanta, cand o fac merg in RO acasa la parinti, cine stie cu care te-ai mai luat pe aici, nu ma mira nimic la tine.

Odata ce aduci vorba de tari unde sunt masini cu volanu pe dreapta, nu vad legatura cu prefectura.
Vad ai bagat-o doar pe aiai ca eu am spus, de fapt asa si ai dat de inteles, arata tu ca este altfel.
Cind spui ca mai sunt tari unde sunt masini cu volan pe dreapta si ca RO nu stiu ce chestii nu da voie, aia asta inseamna, ca acea tara ar fi in UE si ca te poti duce acolo cu masina din RO.

Japonia, acolo se circula pe stinga habarnistule care esti, esti mai rpst ca noaptea, Malta la fel, Cipru la fel, is insule nu aju8ng aia cu masina de acolo la tine in RO sau in UE.

Nu mai semnaliza ca arati numa cit de prost poti fi. Odata ce ai masina cu volan pe stinga si curculi pe dreapta, totul este in regula, in Japonia si ce ai aratat tu asa se circula, papagale, deci nu-i nimic periculos acolo.

Dar daca aduci un cazan de la aia cu volan pe dreapta si tu circuli tot pe dreapta, ai habar macar cum este?

Dai din gura a prostu, habar nu ai pe ce lume stai, dar iti place sa te dai mare, sa arati ca existiti si tu pe undeva.

Asa ca eu vin in vacante in RO, la NY nu ma duc, am fost, dar nu ma laudai niciodata pe aici, ba niciodata nu am spus pe aici ca ma plimb, fac vacante etc.
Imi place sa stau acolo unde locuiesc, fiecare loc e frumos in felul lui, omu face locurile sa fie frumoase.
Deci eu nud adeptul vacantelor, asa ca daca uiti cu cine vorbesti, nu mai semnaliza, nu faci decat sa te faci de ****.

Ma ai la ignore, probabiul ca eu te-ai bagat acolo laughing toti cei care imi evaluiaza raspunsurile, fara sa si arate de ce is asa cum ei cred, ajung la ignore, asta daca dupa cei dau si eu evaluare la fel, el continua imn prostia lui si tot face evaluari asa intruna.
Tu banui asa ai facut.Eu nu ignor pe nimeni daca vorbeste frumos, daca vorbeste civilizat, iar tu se pare ca nu faci parte din categoria asta, am vazut mai e cineva care tia atras atentia ca jignesti, dar atit poti, daca mai mult nu-i, atit faci.

Raspunsul ntau este total gresit, am explicat de ce, dar pentru tine e prea mult sa poti pricepe.

| relian a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

laughing eu cred ca ori vezi invers, ori ai vrut subtil sai atragi atentia respectivului ca e necivilizat laughing

Daca era civilizat si educat, crezi ca mai vorbea asa urit cu oamenii? Cum ai spus si tu, un om civilizat, nu vorbeste asa cum o face acest individ, el este deja la nivelul lui, ala este nivelul, atit poate, nu sa coborit nicaeri, atit poate, atit spune.

| Violleta2022 a răspuns:

Masinile cu volan pe dreapta nu se mai pot inregistra in Romania.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce aduci toate gunoaiele din Anglia? O vinzi la rabla pe 2 lei

| Madalin2004 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ptc o iau cu 4mii lire
Ii fac conversie de 2500 euro
Si o vand cu 11 mii?
Oare d-asta?

| relian a răspuns (pentru Madalin2004):

4 mii de lire citi euro vine? Adaugi inca 2500 euro, daca nu mai mult, adaugi drumul, adusul masini in RO, trebuie sa pui orice cheltui la acea masina, si te duce la 10 mii sau 10500 laughing faci si tu un banut cinstit.

Daca o iei sa zic cu 2-3 mii de euro, cit mai dai so aduci, cit te mai costa sa faci conversia aia ce spui, cit inseamna sa o inscrii, pentru ca e masina din afara UE, atunci poate ramai cu ceva.Treb sa cumperi si piesele, nu stiu daca cu 2500 euro cu tot opiese si manopera rezolvi tu.

F10 din ce an este, cate mile are si de care transmisie are, automata sau e standard?

| Madalin2004 explică (pentru relian):

Este deja adusa
Trebuie numai inmatriculata
Am vorbit la dezmembrari, 2 mii euro tot kitul pe stanga si 500/600euro mana de lucru

| relian a răspuns (pentru Madalin2004):

Si programarea? Banui ca trebuie si bord, iar daca iei de la alta masina, ala trebuie programat, altfel nu va functiona.
Eu nu cred ca esti informat 100% sa stii exact tot ce se face si cit costa.

| UserRo10 a răspuns:

Nu le mai poti inmatricula. Nefiind in UE trebuie sa faci omologare individuala si incadrare norma euro pe langa schimbarea de volan in service autorizat

| MAteiLaAjutat a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa fie diferit costul, însă prin noua lege mașinile cu volan pe dreapta nu au voie sa circule pe teritoriul țării mai mult de 3 luni.

| Simpatic a răspuns (pentru MAteiLaAjutat):

Da si nu, acest gunoi de stat (Romania) supus UE nu a luat in calcul si faptul ca mai exista state in care masinile au volan pe dreapta, in malta de exemplu, japonia are tot volan pe dreapta!
Parerea mea> legea e de rahat, trebuiau interzise absolut toate masinile cu volan pe dreapta pentru pericolul pe care il reprezinta ele in tarile in care circulatia se face pe partea dreapta...
Faptul ca le-au interzis doar pe cele de UK denota doar un fel de razbunare incult-europeana, nicidecum ceva aducator de siguranta in trafic!

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru Simpatic):

Asta nu stiam, mersi de informare!

| relian a răspuns (pentru MAteiLaAjutat):

Nu stiai nici ca Japonia nu se afla in UE sau se pare ca geografia lu Simpatik e alta decat ce astiu multi.

Malta este o insula prapadita, mai e si Cipru acolo la dfel masinile au volan pe dreapta, dar in tarile astea se circula pe partea stinga, asa ca nu-i pericol.
Explcai lui simpatik ca bate cimpii.Cind in tara ta masinile au volan pe stinga si circula pe partea dreapta, soferul are vizibilitatea fata de sensul opus, cand depasesti, vezi de vine sau nu o alta masina din sens invers.
Daca aduci o masina in RO cu volan pe dreapta, tu deja esti la marginea drumului, nu mai vezi ce vine din sens opus, asa ca e pericol sa faci accidente.
Dar ce sa stie simpatik, daca a bagat Japonia ca ar fi in UE laughing ori asa a dat de inteles.
Asa cum am spus Cipru este in UE, cit si Malta, dar ambele is insule, nu te duci acolo cu masina, sau ei sa vina in UE cu masina, nu este nici un pericol atit timp cit stau la ei.

| Simpatic a răspuns (pentru MAteiLaAjutat):

Lasa-l pe relian, au inceput sa imi provoace dezgust toti astia care o fac pe inteligentii cand ei sunt semidocti
cand tu spui (n.r. aici eu)" Da si nu, acest gunoi de stat (Romania) supus UE nu a luat in calcul si faptul ca mai exista state in care masinile au volan pe dreapta, in malta de exemplu, japonia are tot volan pe dreapta!"

Iar el scoate din context si zici ca japonia nu e UE, care apropo melteanul habar nu are ca nu toate statele din EUROPA sunt de fapt in UE>>Uniunea Europeana, iar eu nu am facut nicio remarca unde e sau unde nu e Japonia, am catalogat japonia ca fiind stat la fel si Malta!

In 2022 situatia statea cam asa " În Europa sunt 51 de țări și teritorii disputate. Doar 27 dintre acestea sunt în Uniunea Europeană "

Odata ce il am la ignore, exista un motiv.
Poate mai invata ceva de la cei cu scoala cat si cu scoala vietii...acum orice fraier se da inteligent traiasca AI-ul!
Cand vine vorba de cunoastere multi abunda doar in prostie si maretie!

Orice fraier e capabil sa scoata ceva din context si sa te atace cu asta, dar cand va fi capabil sa scrie ceva la obiect si corect ...numai sunt inteligenti!

Generatia carora le face A.I.-ul temele, rezumatele, licentele la facultate si asa mai departe!

pentru relian : umblatule, nu tu te dadeai mare ca iti faci vacantele prin New York si alte state, sarantocule din ce catun din Vaslui te tragi ma? te-ai ajuns si tu saracule cu duhul!

Ca toti calcii va dati mari ca aveti bani, iar altii au si tacwinking

Uitati cand caruta va ducea si aducea de la scoala!