| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,cum pot urca cu mașina o rampă mare fara sa o ia la vale, merge să bag 1 si să urc numai din ambreiaj? Ține figura? Mersi!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de greutate care are sau daca e goala poate urca din ambriaj incet. Un tir cu schimbator manual pleaca de pe loc si poate urca in rampa din ambriaj asa ca de ce nu si masina? Dupa ce bagi 1° dai drumu nitel la ambriaj pana tremura motoru apoi usor din frana de picior dai drumul si va urca dar sa lasi frana de mana scoasa.

| sierra1 a răspuns:

O rampă mare da, o urci cu a I a.
De ce-ți trebuie ambreiaj - vrei să oprești la mijloc?

| Valyasdfg a răspuns (pentru sierra1):

Păi fiind începător, gândește-te că atunci trebuie sa apăs ambreiajul si frâna si ai posibilitatea sa plece in spate că doar nu prea poți să umbli finuț

| sierra1 a răspuns (pentru Valyasdfg):

De ce-ți trebuie ambreiaj - vrei să oprești la mijlocul rampei?

| anonim_4396 explică (pentru Valyasdfg):

Trebuie să înveți să nu bruschezi ambreiajul, altfel nu înveți niciodată să conduci pe o mașina cu cutie manuală.
Cel mai ușor, dacă ai menționat de frână, bănuiesc că ai stop:
Când ești sigur că poți să pleci, cuplezi motorul și ai grijă să-l ții acolo, apoi muți piciorul drept de pe frână pe accelerație, FĂRĂ SĂ BRUSCHEZI AMBREIAJUL.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci plecarea cu multa acceleratie, si eliberezi ambreajul. Daca tii ambreajul apasat nu ajuti, dimpotriva.
Accelerezi in timp ce pleaca masina, nu in gol.

| Valyasdfg a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok si când trebuie sa opresc că altfel zbor în mijlocul șoselei, cum fac sa nu plece înapoi, ambreiaj si frână,? Problema este că nu prea știu să mă sincronizez...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Valyasdfg):

Daca ai de dat prioritate, tii masina din ambreaj, dar asta pentru cel mult 10 secunde. Daca vin multe masini, calci frana si ambreajul. Ca sa pleci, te poti folosi de frana de mana, daca ai motor mic, si nu prea are forta la relanti.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pui ambreiajul intr-un rucsac si te asiguri ca nu-i noroi pe rampa.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că reușești doar din ambreiaj, ajută și cu accelerația.
înțeleg că ai motor Diesel dacă întrebi asta, dar dacă erai pe benzină cum urcai?big grin

| Daniel_Miron_1992 a răspuns:

Da boss, poti dar trebuie sa tii ambreaj si frana si in momentul cand ridici un sfert din cursa ambreajului motorul incepe sa toarca apoi eliberezi usor frana si urca, mentionezi doua chestii masina trebuie sa fie pe disel si obligatoriu trebuie sa ai frana de mana trasa daca esti incepator! daca nu, nu este obligatoriu