| Adnosius a întrebat:

Salut TPU! Dețin un passat cc nfl 2010 și de 2 luni de zile am o problema care a început sa ma deranjeze la aceasta masina... Dimineata când plec cu ea la munca ceasurile de bord stau aprinse iar noaptea sunt stinse cu cât se întunecă cu atât încep și ele sa se închidă, țin sa precizez ca noaptea dacă țin lanterna aprinsa spre ele stau aprinse 5 secunde după care se sting.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deci ai undeva o optiune de dimmer automat. Presupun ca ai senzor ori in ceasuri, ori e folosit cel de faruri. Vezi prin mediu daca poti seta intensitatea, altfel va trebui sa apelezi la cineva cu VCDS.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sau pana la meniu si tester, vezi daca nu ai undeva clasicul buton de reglare a intensitatii. La mine e langa butonul pentru faruri, rotita din dreapta
https://static.dezma-auto.ro/......488456.jpg

| Adnosius explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am tester ai cumva vreun tutorial?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Https://gomagcdn.ro/......608616.jpg
Daca asa e la tine, rotita din stanga va creste intensitatea luminilor din bord.

| Adnosius explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si încă ceva știu de rotita asta dar nu se schimba nimic când rotesc rotita

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Adnosius):

Nu am tutorial. S-ar putea sa ai rotita defecta. Se poate desface si curata cu un spray de contact. E un simplu potentiometru la baza.