| anonim_4396 a întrebat:

In curand o sa imi cumpar un renault clio din 2002-2004
1.2 75 cp care voi merge cu el aproximativ 2000 km pe an. Cat o sa coste intretinerea pe an+rca rovigneta, impozit.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu m-am dat cu Clio 1 si 2, motorizarile 1.2 pe benzina.
Clio 1 intr-adevar era praf, abia se misca, dar Clio 2 1.2 benzina era mai mult decat ok, mi-a placut mult masinuta, se misca foarte bine.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

2000km pe an? pai chiar nu renteaza sa iti cumperi masina pentru atat. Inchiriezi una cand ai nevoie si iesi mai ieftin.

impozitul e vreo 60 ron
RCA cam 1800ron/an daca ai sub 30 ani
rovigneta 130ron/an (asta poti sa o iei doar cand ai nevoie de ea, dar pe 7 zile)

| cristimihailov a răspuns:

Salut, te-as sfatui sa nu cumperi clio 1.2 daca e pe benzina. Efectiv nu merita. Daca iei, ia minim 1.4

Lipsa de putere pe care o are iti va face viata foarte nefericita. Uita-te la ce turatie sa ajunge la 75cp. La rahatul cu care m-am jucat eu era pe la 3500. Consuma si mult prin oras, iar daca bagi aerul conditionat d-abia pleci de la semafor.

Personal consider ca nu merita. Si chestia asta nu o sa o simti puternic decat atunci cand incepi sa mergi mai mult cu ea.

Restul stiu ca nu erau scumpe. Dar. dacia era mai ieftina un pic...

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Ce masina sa imi iau asa cat de cat decenta 1.6 si peste 100 de cai(benzina)? happy

| MariusF23 a răspuns (pentru cristimihailov):

Eu am Clio 1.2 75CP. E un motor elastic, urca binisor in ture. Mai ales in oras nici nu-ti trebuie mai mult. Scot consum de aprox 7.8/100km exclusiv urban. Merita cu varf si indesat, revizii ieftine, piese de clio 2 gasesti pe toate drumurile.

| suntserios a răspuns (pentru cristimihailov):

Si motoarele de 1.4 de pe clio din aceeasi perioada tot aceeasi mancare de peste ca tot pe la 75 cp se invart. Iar la cei 2000km pe care ii face el nici nu are nevoie de mai mult de 75cp

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru cristimihailov):

Eu m-am dat cu Clio 1 si 2, motorizarile 1.2 pe benzina.
Clio 1 intr-adevar era praf, abia se misca, dar Clio 2 1.2 benzina era mai mult decat ok, mi-a placut mult masinuta, se misca foarte bine.

| MariusF23 a răspuns:

Si ca sa-ti raspund la intrebare, RCA depinde cat de tanar esti, daca ai sub 30 ani poti sa te astepti la sume de gen 1600-1800 lei pe an, daca ai peste 30 ani e pe la 300-500 lei. Rovinieta e aprox 125 lei pe an, 28 euro. Impozitul e undeva pe la 50 lei, depinde de primarie.