| yAdrian a întrebat:

La cumpararea unei masini FARA FISCAL, daca propietarul e de acord sa imi faca procura notariala, mai am alte probleme?
Stiu la la vreo lovire din vina altui sofer, nu sunt despagubit daca nu vine propietarul cu mine, daca daca am procura se poate, corect?!
Ceva avantaje, dezavantaje?
A mai trecut cineva prin asa ceva?

Dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Certificatul de atestare fiscala a vanzatorului nu este obligatoriu, poate fi inlocuit de fisa de inmatriculare, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"ART. 8.(1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza următoarelor documente:
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesară depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia;"
Pentru a nu avea probleme, daca nu inmatriculezi masina pe numele tau, este bine sa incheiati un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) la un notar public.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Urmări ale tranzacțiilor fara documentele găsești la aceasta categorie cu zecile sau poate chiar cu sutele. Zilele trecute se plangea cineva ca a făcut un schimb, iar fostul proprietar i-a cerut 200 de euro ca sa ii dea talonul.
Eu unul nu înțeleg de ce ai cumpăra o asemenea mașină.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O masina "fara fiscal" e de regula radiata fiscal.
Asta e o problema, poate fi cautata de politie daca a reclamat-o vechiul proprietar (cel din acte), si iti pot fi retinute numerele de inmatriculare, iar in unele situatii, chiar si masina.
Ti-ar putea-o bloca si la ITP.
Am avut masini fara fiscal, dar le-am dat mai departe, nu le-am tinut mult, tocmai din cauza riscului.
Poti fi despagubit in cazul unui accident, in numele proprietarului, cu acea procura.